banner15

Ertosun'dan ilginç bir dava hikayesi

Ertosun'un, özelleştirmeden dolayı hisse zararına uğradığını iddia ederek uzun zamandır bir davayla uğraştığı öne sürüldü.

Ertosun'dan ilginç bir dava hikayesi

HSYK üyesi Ali Suat Ertosun Manisa’da hisselerini satın aldığı fabrikanın özelleştirildiğinden haberi olmadığını ileri sürdü. Manisa Mensucat Fabrikası’nın özelleştirilmesinden 1.5 yıl sonra, fabrikada hissesi olan iki vatandaştan hisse satın alan HSYK üyesi Ali Suat Ertosun’un, özelleştirmeden dolayı hisse zararına uğradığını iddia ederek dava açtığı ortaya çıktı. Manisalı olan Ertosun’un, kendi memleketinde yapılan bu özelleştirme ihalesini duymadığını da gerekçe olarak gösterdi.

ÖZELLEŞTİRME SÜRECİ

Dava dosyasına yansıyan iddialara göre olay şöyle gerçekleşti: 1955 yılında Manisa’da kurulan Pamuklu Mensucat’ın özelleştirilmesi için 11.09.1987 tarih ve 87/12184 sayılı Bakanlar Kurulu’ndan karar çıkarıldı. Uzun uğraşlar sonunda 09.02.1998 tarihinde ilk özelleştirme ihalesi açıldı, ancak hiç teklif verilmediği için ihale iptal edildi. 6 yıl sonra çıkılan ikinci ihaleye de kimse teklif vermedi. Son ihaleye de kimse katılmayınca fabrikanın kapatılmasına ve tazminatları ödendikten sonra tüm işçilerin iş akitlerinin feshedilmesine karar verildi. Ardından da imar değişikliği yoluna gidilerek, buradaki kamu hisselerinin satışı yoluna gidildi. 2005 Mart’ında yapılan ihaleyi Manisa Ortak Girişim Grubu kazandı.

DAVA AĞIR CEZAYA TAŞINDI

Ancak söz konusu kamu hisselerinin satışından yaklaşık 1.5 yıl sonra, 04-05.09.2006 tarihlerinde o dönem Yargıtay üyesi olan Ertosun, özelleştirilen şirketin Müfit Bayrakçı ve Emine Uz adlı hissedarlarından toplam 750 adet hisse satın aldı. Ancak aradan 8 gün geçtikten sonra yerel bir gazetenin haberiyle şirketin özelleştirildiğini öğrendiğini iddia etti ve yaklaşık 40 gün sonra da 1.5 yıl önce yapılmış olan özelleştirmenin iptali için Danıştay’a dava açtı. Ertosun dava gerekçesinde, özelleştirmeden dolayı hisselerinin değer kaybettiğini ve kendisinin zarar ettiğini söyledi. Danıştay 13. Dairesi, özelleştirmenin, Ertosun’un hisse satın almasından önce gerçekleştiğini ve Ertosun’un dava açma ehliyetine sahip olmadığına karar verdi.

HERKESİ ŞİKAYET ETTİ

Ertosun pes etmeyerek, bu kez soluğu Ankara Cumhuriyet Savcılığı’nda aldı ve Özelleştirme Yüksek Kurulu üyeleri, İhale Komisyonu üyeleri, özelleştirmeye danışmanlık eden firmanın yetkilileri, Manisa Belediye Başkanı ve diğer ilgililer hakkında şikayetçi oldu. Daha önce Ankara 22. Asliye Ceza Mahkemesi’ne açılan davaya ek dilekçe vererek, ihaleye fesat karıştırmak ve sahtecilik suçundan dolayı iddianamenin düzenlenmesini istedi. 'Ağır cezalık' olan dava Ankara 1. Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderildi.

İHALEYİ DUYMAMIŞ!

Davada savunmasını yapan sanıklardan Mehmet Şükrü Doğan şunları söyledi: “Sırf iptal davası açabilmek ve şikayet hakkına kavuşmak için hisse satın alan ve işlemin kendisine tebliğ edilmediğini iddia eden Ertosun’un bu davada şikayet hakkının mevcut olduğu kabul edilemez. Manisa Pamuklu Mensucat A.Ş’nin kamu hisselerinin özelleştirildiğini deyim yerindeyse sağır sultan bile duymuşken, adı geçenin Manisalı olarak özelleştirmeden yaklaşık 2 yıl sonra işlemden haberdar olduğunu belirtmesi samimi ve şık değildir. Bu mantığa göre özelleştirmeden 50 yıl sonra bir hisse satın alan herhangi bir vatandaş, işlemi yeni duyduğunu ileri sürerek iptal davası açabilecektir." "Olayın bu noktaya varmasında Ertosun’un ‘Yargıtay üyesi olmasının’ etkili olduğu kuşkusunu taşıdığımı belirtmek zorundayım" diyen Doğan, "Sayın Ertosun’un halen HSYK üyesi olmasının da davaya bakan ve bakacak hakimlerin üzerinde kaçınılmaz olarak baskı oluşturabileceğini düşünüyorum" dedi.

DAVA AÇTIM, KARARI YARGI VERiR

Konuyla ilgili olarak kendisine ulaştığımız Ertosun Manisa Mensucat Anonim Şirketi’nin hisselerini aldığını doğruladı. Ertosun şöyle devam etti: “Özelleştirildiğini bilmiyordum. Dava hakkım var. Her gün Resmi Gazete’yi karıştıracak durumda değilim. Bunu mahkeme dosyasına daima ibraz ettim. Ben Manisa Mensucat’ta yapılan yolsuzluğa, kayırmacılığa, haksızlık ve hukuksuzluğa karşıyım. Yapılanlar hukuka aykırı. Bu ülkenin zenginlikleri, halkın parası peşkeş çekilmiştir. 50 trilyonluk bir yer 4.5 trilyona satılıyorsa bir Manisalı, bir vatandaş olarak buna karşıyım. Manisa Et Balık Kurumu’nda yapılanlara karşıyım. Ayrıca asliyedeki bir davanın ağır cezaya taşınmasına da mahkeme kendisi karar verdi. Ben etki edebilir miyim hiç. Örneğin Manisa Asliye’deki davayı ise ben kaybettim. Bunlar normal seyrinde devam eden şeyler. Müdahale gibi şeyler olur mu hiç?”

KARDEŞ ERTOSUN DA DAVA AÇMIŞ

Ali Suat Ertosun’un Manisa Mensucat Fabrikası’yla ilgili açtığı davanın bir benzerini kardeşi Süheyla Ertosun, Manisa Et ve Tavuk Kombinası’nın özelleştirmesine karşı açtı. Kardeş Ertosun da, Danıştay reddedince Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na başvurdu. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'na yapılan suç duyurusu üzerine Savcı Abbas Özden dava açtı. Süheyla Ertosun, HSYK üyesi olan ağabeyi Ali Suat Ertosun'u da davada tanık gösterdi.

 

kkaynak: Ajanslar

Güncelleme Tarihi: 10 Nisan 2010, 09:40
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35