banner39

Ertuğrul şehitlerinin kemikleri törenle defnedilecek

Ertuğrul Fırkateyni batığından çıkarılan şehitlere ait kemikleri, yapılacak bir törenle Japonya'da defnedilecek.

Arşiv 15.02.2008, 10:16 15.02.2008, 11:17
Ertuğrul şehitlerinin kemikleri törenle defnedilecek


Japonya'da batan Ertuğrul Fırkateyni'nden çıkarılan şehitlere ait kalıntılar, 19 Şubat Salı günü düzenlenecek bir törenle toprağa verilecek.

Geçtiğimiz günlerde Japonya'da gerçekleşen kazı dalışlarında şehitlere ait kafatası parçaları ve çok sayıda kemik çıkarılmıştı. Kazı heyeti, bu kalıntıların ne yapılması konusunda Genelkurmay Başkanlığı, Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Metin Ataç ile Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Bardakoğlu'na danıştı. Şehitlere ait kalıntıların Kushimoto'daki Ertuğrul Şehitliği'ne defnedilmesi kararı verildi. Başkan Prof. Dr. Bardakoğlu, törendeki dinî vecibelerin yerine getirilmesi için Tokyo Camii İmamı Ensari Yücetürk'ü de görevlendirdi.

Sultan 2. Abdülhamit tarafından Japon imparatoruna iyi niyet elçisi olarak gönderilen; ama dönüş yolunda fırtınaya yakalanarak batan Ertuğrul Fırkateyni'yle ilgili kazı çalışmalarında ilginç bulgulara ulaşılmaya devam ediyor. Bu seneki bölümü bugün sona erecek sualtı kazı çalışmalarında geminin büyük yemek kazanına ulaşıldı. Türk ve Japon dalgıçlardan oluşan dalış ekibini yöneten Bodrum Sualtı Arkeolojisi Enstitüsü Başkanı Tufan Turanlı, çok sayıda mermi bulduklarını belirtiyor. Dalış ekibi, en son bir subay üniformasına ait düğme çıkarmıştı.

Şehitlere ait bir kafatası parçasının yanı sıra çok sayıda kemik çıkardıklarını da anlatan Turanlı, şöyle devam ediyor: "Sualtından çıkardığımız kemikleri buraya mı defnedelim, yoksa Türkiye'ye mi götürelim diye kararsız kaldık. Diyanet İşleri Başkanı'mızı aradım. O da orada gömülmesi gerektiğini söyledi. Deniz Kuvvetleri komutanımız ile irtibat kurduk. Kendisi Genelkurmay'a sordu ve Bardakoğlu ile aynı düşündüklerini iletti. Bu sebeple şehitlerimize ait kalıntılar önümüzdeki hafta düzenlenecek törenle Ertuğrul Şehitliği'ne defnedilecek."

Japonya'nın Türkiye Büyükelçiliği Askerî Ataşesi Albay Murat Saka'nın hazır bulunacağı törene dalış ekibi olarak tam kadro katılacaklarını belirten Turanlı, "118 yıl sonra şehitlerimizin hak ettikleri saygıyı bulmalarına çok seviniyorum. Naaşları bulunmamış olan diğer 200'ün üzerindeki Ertuğrul şehidinin kalıntılarını bulup defnetmeyi bir görev olarak görüyorum. Türkiye'ye de bir Ertuğrul Anıtı yapılması gerektiğine inanıyorum." dedi. Öte yandan bugün sona eren Japonya'daki kazı çalışmalarının ikinci bölümü 3 Ocak 2009 tarihinde başlayacak.

Kaynak: Zaman

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?