Erzincan ve 'ıslak imza' davalarına birleştirme talebi

''Erzincan'daki silahlı terör örgütü'' davasının 'irtica ile mücadele eylem planı' davasıyla birleştirilmesi talep edildi

Erzincan ve 'ıslak imza' davalarına birleştirme talebi


Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Özel Yetkili Cumhuriyet Savcısı Taner Aksakal, dava dosyasının İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen ve Dursun Çiçek'in de yargılandığı ''İrtica ile Mücadele Eylem Planı'' davası ile birleştirilmesini talep etti. Mahkeme duruşmaya ara verdi.

Savcı Aksakal, İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen davada yargılanan sanıklar ile Erzurum 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen davada yargılanan sanıklar arasında hukuki ve fiili bağ bulunmasını, talebine gerekçe olarak gösterdi.

Aksakal Ayrıca, tutuklu sanıkların tutukluluk hallerinin devam etmesini de istedi.

MİT MENSUPLARI SORGULANDI

Davada MİT Erzincan Şube Müdürü Şinasi Demir ile MİT mensupları Sadri Barkın İnce ve Kıvılcım Üstel'in sorgusu tamamlandı. MİT mensubu Üstel, davanın bugünkü oturumunda yaptığı savunmada, hakkındaki suçlamaları reddederek, tahliyesini talep etti.

Gizli tanık "Erzincan"la MİT Müsteşarlığının bilgisi dahilinde görüştüğünü ifade eden Üstel, "Ben gizli tanık 'Erzincan'la 12 Mayıs - 15 Haziran 2009 tarihleri arasında görüştüm. Daha sonra konu değişikliği nedeniyle bu kişiyle görüşmeyi kestim" diye konuştu.

Ardından Mahkeme Başkanı Mustafa Karatay, Üstel'in çapraz sorgusuna geçildiğini bildirdi.

Karatay'ın, gizli tanık "Erzincan"la hangi isimle görüştüğünü ve gizli tanık "Erzincan"dan cemaat evlerine silah veya yasa dışı evrak koymasını isteyip istemediğini sorması üzerine Üstel, söz konusu tanıkla "Kerem" kod ismiyle görüştüğünü belirterek, "Gizli tanık 'Erzincan'dan cemaat evlerine silah veya yasa dışı bir evrak koymasını istemedim. Bu yalandır. Bu olaydaki tek gerçek, benim mağdur olduğumdur" diye konuştu.

Üye Hakim İsmail Şahin de Üstel'e, iddianamede adı geçen Tabip Yüzbaşı Yıldırım Öz'le ilgili gizli tanık "Erzincan"dan bilgi alıp almadığını sordu.

Bunun üzerine Üstel de Kara Kuvvetleri Komutanlığının MİT Müsteşarlığına yazdığı yazı doğrultusunda söz konusu bilgiyi talep ettiğini belirterek, şunları kaydetti:

"Yüzbaşı Öz'le ilgili bilgiyi gizli tanık 'Erzincan'dan aldım. Kendisinin Kurtoğlu Cemaatine üye olduğunu ve zaman zaman cemaat evinde kaldığını bana söyledi. Ben de Kara Kuvvetleri Komutanlığının MİT Müsteşarlığına yazdığı yazı doğrultusunda gerekli raporumu hazırladım ve üstlerime sundum. Yüzbaşı Öz'le ilgili güncel irticai bilgilerinin bulunup bulunmadığı talep edilmişti."

Sadri Barkın İnce de hakkındaki suçlamaları kabul etmediğini belirterek, tahliyesini talep etti.

MİT'in 2007 yılındaki atamalarında Erzurum'a görevlendirildiğini, daha sonra ise tayininin Erzincan'a çıktığını ifade eden İnce, Erzincan'da Yıkıcı Dini Faaliyetler Şubesi'nde görev yaptığını hatırlatarak, çalışmalarını resmi kurallar çerçevesinde sürdürdüğünü kaydetti.

Karatay, Sadri Barkın İnce'ye gizli tanık "Erzincan"la kaç kez görüştüğünü ve bu görüşmelerde kod isim kullanıp kullanmadığını sordu. İnce de görüşmelerinde "Burak" kod ismini kullandığını ve gizli tanık "Erzincan"la toplam 20 kez görüştüğünü ifade etti.

Tutuklu sanık Erzincan Cumhuriyet Başsavcısı İlhan Cihaner'in ise göreve giderken personelin görev sefer yazısı alıp almadığını sorması üzerine İnce, göreve, araçla çıktıklarında mutlaka görev sefer yazısı aldıklarını söyledi.

MİT mensuplarının savunmasının tamamlanmasının ardından avukatları Sadullah Kara,  müvekkillerinin gizli tanık "Erzincan" tarafından öne sürülen eylemlerle suçlandığını, müvekkillerinin, bu tanığın iddia ettiği gibi hiçbir yasa dışı faaliyetle ilgilerinin bulunmadığını söyledi.

Gizli tanık "Erzincan"ın öğrenci olduğunu ve Erzincan'da görevli Yüzbaşı Öz ile aynı evde kaldığını belirten Kara, savunmasını şöyle sürdürdü:

"Bu iddianame, yalanlarla, gizli tanık iftiralarıyla süslenmiş bir iddianamedir. Gizli tanık 'Erzincan' olarak bilinen Abdulvahap Güllü ile bu Yüzbaşı'nın aynı cemaat evinde kalıyor olması ve MİT'in internet sitesine 4 kez ısrarla e-mail göndermiş olması, müvekkillerimin bu işin içine çekilmek istendiğini açıkça gösteriyor.

Gizli tanık, birileri tarafından donatılmış. Bu tanığın verdiği ifadeler incelendiğinde askeri istihbaratla bağlantısı olduğu da anlaşılmaktadır. Müvekkillerimin örgütle, sanıklarla hiçbir şekilde bağlantısı bulunmamaktadır. Görevlerini yasal çerçevede icra etmişlerdir."

Gizli tanık "Erzincan"ın, aynı dava dosyasında "şüpheli" sıfatıyla bulunduğunu belirten Kara, söz konusu tanığın verdiği ifadelerin bu nedenle hükümsüz olduğunu savundu.

Kara, müvekkilleri hakkında ortaya atılan suçlamalarla ilgili bütün delillerin toplandığını ve sabit ikametgahları olduğunu belirterek, tahliyelerini istedi.

SALDIRAY BERK YİNE KATILMADI

Aralarında 3. Ordu Komutanı Orgeneral Saldıray Berk ile Erzincan Cumhuriyet Başsavcısı İlhan Cihaner'in de bulunduğu 10'u tutuklu 14 sanığın yargılanmasına, Erzurum 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nde bugün devam ediliyor. Duruşmaya, tutuksuz sanık Berk katılmadı.

Davada Berk ve Cihaner dışında Eskişehir İl Jandarma Alay Komutanı Kıdemli Albay Recep Gençoğlu, Erzincan İl Jandarma Alay Komutanı Albay Ali Tapan ile MİT Erzincan Şube Müdürü Şinasi Demir de yargılanıyor.

Güncelleme Tarihi: 10 Mayıs 2010, 16:46
banner53
YORUM EKLE

banner39