Erzurum Ergenekon davası Pazartesi'ye ertelendi

Erzincan'daki Ergenekon davasının görülmesine 10 Mayıs Pazartesi günü devam edilecek.

Erzurum Ergenekon davası Pazartesi'ye ertelendi


Erzurum 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen Erzincan'daki "silahlı terör örgütü" davasının dördüncü oturumu sona erdi. Davanın görülmesine 10 Mayıs Pazartesi günü saat 09.30'dan itibaren devam edilecek.

Erzincan'daki "silahlı terör örgütü"ne ilişkin görülen davada tutuksuz sanıklar 3. Ordu İstihbarat Başkanlığı Plan Eğitim Astsubayı Ahmet Saraçlar ile av bayiliği yapan Yaşar Baş savunmalarını tamamladı.

Erzurum 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmada tutuksuz sanık Astsubay Ahmet Saraçlar savunmasında, dört bilgisayarında yapılan kontrollerde belirlenen, dört yazı üzerine yargılandığını söyledi.

Erzurum Özel Yetkili Cumhuriyet Savcılığındaki ifadesinde yazıların gazete haberi olduğunu belirttiğini ifade eden Saraçlar, şunları kaydetti:

"Sorgumda yetkisi alınan savcı Osman Şanal bana inandığını söyledi. İsmimi iddianameye yazmayacağını belirtti ancak daha sonra adımın iddianameye eklendiğini gördüm. İfademde söz konusu belgelerin gazete haberi olduğunu ve herkes tarafından okunabildiğini belirttim. Savcı Şanal da buna çok şaşırdı. Buradaki sanıklardan sadece birlikte gözaltına alındığım Yaylabaşı Karakol Komutanı Astsubay Murat Yıldız'ı tanırım. Diğer sanıkların hiçbirini tanımıyorum."

3. Ordu Komutanı Orgeneral Saldıray Berk'le aynı örgüt içerisinde yer almasının mantığa aykırı olacağını ileri süren Saraçlar, "Bu iddia çok komiktir. Benim burada bulunmamı hala anlamış değilim. Beraatımı talep ediyorum" dedi.

Saraçlar'ın avukatlarından Fatih Mehmet Yoğurtçu ise savunmasında müvekkilinin kalp hastası olduğunu ve dört yazı için dört gün süreyle gözaltında tutulmasının kendisini mağdur ettiğini söyledi.

Müvekkili hakkında somut hiçbir delilin bulunmadığını belirten Yoğurtçu, "Müvekkilimin duruşmalardan bağışık tutulmasını talep ediyorum" dedi.

Erzincan'da av bayiliği yapan tutuksuz sanık Yaşar Baş da savunmasında suçsuz olduğunu belirterek, iki ay önce gözaltına alındığını ve sorgulandığını, aradan geçen zaman içerisinde iddianamede adının geçme nedenini hala anlayamadığını ifade etti.

Eşinin nörolojik rahatsızlığının bulunduğunu belirten Baş, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Beni bu örgüte monte edenler planlarını çok iyi yapmışlar. Burada asker var, MİT'çi var. Örgütün bir de sivil ayağı olması lazım. İddianamede ona da beni monte etmeye çalışılmış. Birlikte gözaltına alındığım Ahmet Saraçlar ve Murat Yıldız dışında Şenol Bozkurt'un haricinde diğer sanıkları tanımıyorum. Savcı Şanal bana sorgu sırasında (Ben kafayı taktığımı alırım. Recep Gençoğlu'nu da bıraktılar sonra bak nasıl içeri aldırdım) dedi. Ben de kendisine (Benim de suçum varsa alırsınız) dedim."

Beraatını talep eden Baş, Savcı Şanal'ın sorgusu bir telefon görüşmesi yaptığını iddia ederek, "Ben sorgudayken Savcı Şanal'a bir telefon geldi ve kendisi (Sen merak etme savcım ben varken sana kimse dokunamaz) dediğini duydum. O konuştuğu kişinin İliç Savcısı Bayram Bozkurt olduğunu düşünüyorum" diye konuştu.

Baş'ın avukatı Timurhan Gür ise savunmasında müvekkilinin örgütle ilişkilendirilmesini eleştirerek, "Ortada bir örgütün olup olmadığı bile belirsiz" dedi.

Gür, daha sonra Mahkeme Başkanı Mustafa Karatay'a tutuklu sanık Şenol Bozkurt ile savcı Bayram Bozkurt'un, daha önce tanıştıklarını belgelemek için ikilinin birbirlerine sarılarak çekilmiş fotoğrafını delil olarak sundu.

Ardından Mahkeme Başkanı Karatay, duruşmayı 10 Mayıs Pazartesi günü saat 09.30'a erteledi.

Kaynak : AA


 

Güncelleme Tarihi: 07 Mayıs 2010, 23:45
banner53
YORUM EKLE

banner39