banner39

Esad, Fransa'dan Türkiye için destek istedi

Suriye Devlet Başkanı, Fransa'nın "Türkiye'nin rolünü destekleyici rol oynaması gerektiğini" söyledi.

Arşiv 20.02.2010, 02:04 20.02.2010, 13:07
Esad, Fransa'dan Türkiye için destek istedi

 
Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad, resmi temaslarda bulunmak üzere Suriye'ye gelen Fransa Başbakanı François Fillon'u kabul etti.

Resmi haber ajansı SANA'nın haberine göre, Orta Doğu barış sürecinin değerlendirildiği görüşmede Esad, "Türkiye'nin barış sürecinin gerçekleşmesinde oynadığı rolün önemine" vurgu yaptı.

Esad, Fransa'nın "Türkiye'nin rolüne destekleyici nitelikte rol oynaması gerektiğini" belirtti.

Orta Doğu'da barışın "gerçekçi bir iradeyle" sağlanabileceğini kaydeden Esad, "İsrail'in bu iradeden yoksun olduğunu ve Avrupa ülkelerinin, İsrail'in barışı sağlayabilecek çizgide yer alması için rol üstlenmeleri gerektiğini" söyledi.

Fillon'un ziyareti çerçevesinde iki ülke arasında imzalanacak anlaşmaların da değerlendirildiği görüşmede Esad, "Suriye-Fransa arasındaki ekonomik projelerin bölgesel ekonomik işbirliğinin çekirdeğini oluşturması gerektiğini" ifade etti.

Fillon da Fransa'nın Suriye-AB ilişkilerinin geliştirilmesine katkıda bulunma arzusunda olduğunu belirterek, bölgesel sorunların çözülmesinde iki ülke arasındaki koordinasyonun sürekliliğinin sağlanması gerektiğini söyledi.

Kaynak: AA

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?