Esad'dan Rusya'ya nükleer çağrı

Suriye Devlet Başkanı Esad, Rusya'dan,bölgenin n nükleer silahlardan arındırılmış bir bölge olmasına yardım etmesini istedi.

Esad'dan Rusya'ya nükleer çağrı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

 Rusya Devlet Başkanı Dimitri Medvedev'le görüşmesi sırasındaki konuşmasında Esad, ''Suriye Orta Doğu'daki stratejik savunma silahlarının yayılmasının önlenmesi için sarf edilen çabalara destek vermektedir'' dedi ve Rusya'yı ''Orta Doğu'yu nükleer silahlardan arındırılmış bir bölgeye haline getirmeye katkıda bulunmaya'' çağırdı.

İran'ın nükleer programıyla ilgili dosyaya diplomatik bir çözüm bulunması çağrısını da yineleyen Esad, ''her türlü savaş macerasının bölge ve dünya için felaket doğuracağını'' da ifade etti.

''Barış süreci için büyük çaba sarf ettiği'' gerekçesiyle Rusya'yı kutlayan Esad, Orta Doğu'da adil bir barış için Rusya'nın önemli bir rol oynayabileceğini de iddia etti.

Medvedev ise Rusya ile Suriye arasında ekonomik, kültürel işbirliği ve siyasi diyaloğun geliştirilmesini görme umudunu taşıdığını belirtirken, iki ülkenin bölgesel ve uluslararası sorunları çözme kapasitesine güvendiğini söyledi.

Medvedev'in bu ziyaretinin Sovyetler Birliği döneminin eski müttefiki olan Suriye ile ilişkileri yeniden sıkılaştırmak olduğu belirtiliyor. Medvedev bugün akşam saatlerinde Türkiye'ye gelecek.

 

Güncelleme Tarihi: 11 Mayıs 2010, 10:14
banner53
YORUM EKLE

banner39