banner15

Esad'dan Sarkozy'e 'Türkiye' cevabı

Fransa'nın arabuluculuk sinyaline Beşşar Esad'dan 'Türkiye' cevabı geldi.

Esad'dan Sarkozy'e 'Türkiye' cevabı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi
 
Suriye-Fransa Parlamentolar Arası Dosluk Grubu Başkanı Senatör Philipe Marini, resmi bir ziyaret için geldiği Suriye'de Devlet Başkanı Beşşar Esad tarafından kabul edildi. Marini, Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy'nin ikili ilişkileri geliştirme arzusu ile ilgili mektubunu Esad'a sundu. 

ESAD BİR KEZ DAHA TÜRKİYE'NİN ARACILIĞINI ADRES GÖSTERDİ

Görüşmede ayrıca Suriye ile İsrail arasındaki barış süreci de ele alındı. Türkiye'nin arabuluculuğu ile yapılan ve İsrail'in Gazze saldırısı ile kesintiye uğrayan Suriye ile İsrail arasındaki dolaylı görüşmelerinin ele alındığı görüşmede, Esad barış süreci konusunda programlı bir vizyon sunarak, bu süreçte Türkiye'nin rolüne işaret etti. Esad, Türkiye'nin arabulucu rolüne Fransa'nın destek olmasının önemini vurguladı. Marini de ülkesinin Suriye'nin bölgede oynadığı rolü takdir ettiğini dile getirdi.

Görüşmeye, Dışişleri Bakanı Velid el-Muallim, Cumhurbaşkanlığı Siyasi ve Enformasyon Danışmanı Buseyna Şaban ve Fransa'nın Şam Büyükelçisi katıldı.

Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad, Paris ziyaretinde Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy ile bir araya gelmişti. Görüşmede, İsrail ile Suriye arasındaki dolaylı görüşmeler ele alınmıştı. Esad, Fransa'nın Türkiye'nin yerine arabuluculuk rolüne soyunmasına sıcak bakmadıklarını belirtmişti. Suriye lideri, Türkiye'nin arabuluculuğunda ısrarlı olduklarını ve Fransa'nın da Türkiye'nin bu rolüne desteklemesini istemişti.
 
 

Güncelleme Tarihi: 02 Şubat 2010, 16:40
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48