banner15

Eşitlik karşıtı baro başkanına 'Hukuka Giriş' kitabı

Hukuk birlikleri, katsayı düzenlemesine karşı çıkan İstanbul Barosu Başkanı'na tepki gösterdi.

Eşitlik karşıtı baro başkanına 'Hukuka Giriş' kitabı


Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Yükseköğretim Kurulu'nun (YÖK) katsayı adaletsizliğini ortadan kaldıran kararını Danıştay'a götüren, ardından "Eşitlik, eşit insanlar arasında olur" skandal sözünü sarf eden İstanbul Barosu Başkanı Muammer Aydın'a tepkiler dinmiyor.

Hukukçular Derneği, Uluslararası Hukukçular Derneği ve Demokrat Hukukçular Derneği'nin aralarında bulunduğu 13 hukuk kuruluşu, Aydın'ı kınadı. İstanbul Barosu'nun 'hukukun üstünlüğü'nü değil, 'üstünlüğün hukuku'nu savunduğunu dile getiren hukukçular, 'hukuk ve adalete karşı çıkan bir baronun mensubu olmaktan utanç duyduklarını' bildirdi. Ortak açıklamayı yapan avukat Necati Ceylan, insan hakları, eşitlik, ayrımcılık yapmama ilkesi ve fırsat eşitliği ilkelerinin hukuk fakültesinin 1. sınıfında öğretildiğini belirterek, "Adaletsizliği savunduğu için bizi kendi barosundan utanacak noktaya getiren baro başkanına, öğrendiklerini unuttuğu, özümseyemediği 'Hukuk Başlangıcı' kitabını hediye ediyoruz." dedi.

Ergenekon sanıklarını savunmasıyla dikkat çeken İstanbul Barosu Başkanı Aydın'ın imam hatip liseleri konusundaki çıkışı en çok meslektaşlarını üzdü. Hukukçular Derneği, Çağrı Avukatlar Grubu, Uluslararası Hukukçular Derneği, Adalet ve Hukuk Derneği, Hukukun Üstünlüğü Derneği, Demokrat Hukukçular Derneği, Boğaziçi Avukatlar Derneği, Hukuki Araştırmalar Derneği, Mizan Hukukçular Derneği, Savunma Avukatları Derneği, Hukukçular Birliği Derneği, Birlik Vakfı Hukukçular Kulübü ve Hukuk-DER, ortak açıklama yaparak, İstanbul Barosu'na hukukun üstünlüğünü hatırlattı. Hukukçular adına konuşan Av. Necati Ceylan, 'Meslek lisesi memleket meselesi' sloganlarıyla meslek liseleri teşvik edilirken ve 10 yıldır süren adaletsizlik sona ermişken baro tarafından açılan bu davayı 'garabet' olarak nitelendirdi. YÖK'ün ayrımcılığa eşit soruya eşit puan sistemiyle son verdiğini belirten Ceylan, "Buna karşın İstanbul Barosu katsayı adaletsizliğinin devam etmesi için dava açtı. Dava sonucundan meslek lisesi öğrencilerinin hukuki durumları etkilenecektir. Bu nedenle bütün meslek liselileri mahkemeye müdahale dilekçesi vermeye çağırıyoruz." diye konuştu.

Ceylan, Yüksek Mahkeme'nin insan hak ve hürriyetlerini, sosyal hukuk devleti ve adalet ilkeleriyle bağdaşmayan siyasî, ideolojik ve sosyal engellere geçit vermediğinin altını çizerek, "Özgürlüklere en çok sahip çıkması gereken baronun hukuka aykırı bir yorumla adaletsizlikten yana tavır almasından rahatsızız. Ayrıca baronun meslek liseleri konusunda ehliyeti yoktur. Bu da davanın reddini gerektirir." ifadelerini kullandı.

Kaynak: ZAMAN

Güncelleme Tarihi: 10 Ağustos 2009, 17:36
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35