banner15

Eski ABD Başkanı Ford öldü

ABD'de Watergate skandalının ardından kritik bir dönemde yönetimi devralan eski başkanlardan Gerald Ford, 93 yaşında hayata gözlerini yumdu.

Eski ABD Başkanı Ford öldü

Eşi Betty, yayımladığı kısa yazılı açıklamada, bu yıl sağlığı çok bozulan Ford'un yaşamını yitirdiğini bildirdi, ancak eski başkanın nerede ve hangi sebepten öldüğünü belirtmedi.

Watergate skandalı sırasında başkan yardımcısı olan Cumhuriyetçi Partili Ford, skandaldaki sorumluluğundan dolayı Başkan Richard Nixon'ın istifa etmek zorunda kalmasından dolayı başkanlık koltuğuna yerleşmiş, ancak ardından 1976'daki ilk seçimde Demokrat rakibi Jimmy Carter'a yenilmişti.

Ford, bu özelliğiyle, ABD'de seçim kazanmadan başkanlık yapan ilk ve tek politikacı olma özelliğini elde etmişti. ABD'nin 38'inci başkanı olan Gerald Ford, geçen ocak ayında zatürre geçirmiş, ardından yıl içinde kalbine iki defa cerrahi müdahalede bulunulmuştu. Ford, kendisi gibi 93 yaşında ölen eski başkan Ronald Reagan'ı gün hesabıyla geçerek ABD tarihinin en uzun yaşayan başkanı oldu.

Nixon'ın istifasının hemen ardından 9 Ağustos 1974'te yemin ederek başkanlığı devralan Ford, bir ay sonra yetkisini kullanarak Nixon'ı affetti, ancak bunun bedelini, 1976 seçimini kaybederek ödedi.

VİETNAM SAVAŞI ONUN ZAMANINDA SONA ERDİ

Ayrıca, ABD tarihinin en ağır askeri yenilgisi niteliğini taşıyan Vietnam savaşı, Ford'un döneminde sona erdi. Buna karşılık, "entrikacı ve kontrol delisi" olarak bilinen Nixon'ın ardından göreve gelen Ford, tam tersi nitelikteki açık ve doğrudan konuşma özellikleriyle dikkat çekti.

Ford'un eşi Betty de açık ve dürüst tavırlarıyla ABD'nin en çok sevilen başkan eşleri arasında yer almıştı.

Son yıllarını evinde geçiren Ford, Reagan'ın Haziran 2004'te düzenlenen cenaze törenine şimdiki Başkan George W. Bush ve eski başkanlar Bill Clinton, George H. W. Bush ve Carter ile katılmıştı.

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48