Eski AKP il başkanının 'övgüsü' şair Çağlar'ı hatırlattı

Eski AKP Aydın İl Başkanı Eser'in 'peygamber gafıyla gündeme gelen 'övgü' geleneğini Atatürk'ü öven Behçet Kemal Çağlar'ın başlattığı ortaya çıktı.

Eski AKP il başkanının 'övgüsü' şair Çağlar'ı hatırlattı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Eski AK Parti Aydın İl Başkanı İsmail Hakkı Eser’in Başbakan Tayyip Erdoğan hakkında “Bizim için ikinci bir peygamber gibidir” demesiyle başlayan tartışmalar Cumhuriyet dönemi şairi Behçet Kemal Çağlar'ın Atatürk'ü övdüğü dizeleri akla getirdi.

Habertürk yazarı Nurat Bardakçı'nın dikkat çektiği olayda bana Cumhuriyet dönemi Türk Edebiyatı’nın şairlerinden Behçet Kemal Çağlar’ın Atatürk'ü 'peygamber'e benzeterek  Süleyman Çelebi’nin meşhur Mevlid’ini, Atatürk’e uyarladığını yazdı.

Bardakçı, bugünkü yazısında siyasetçilere yapılan övgüde çoğu zaman ölçünün kaçtığını belirterek 'Bu şekildeki eserlerin başında, Behçet Kemal Çağlar’ın Süleyman Çelebi’nin Mevlid’inin verdiği ilhamla yazdığı, daha doğrusu Mevlid’in sözlerini Atatürk’euyarlayarak kaleme aldığı yeni “Mevlid” gelir... Bu sayfada, Behçet Kemal
Çağlar’ın yeni Mevlid’inin bazı mısraları ile Süleyman Çelebi’nin o mısralara ilham veren asıl Mevlid’inin ilgili yerlerini, bu sayfada birarada yayınlıyorum.İsmail Hakkı Eser, “yağcılık” konusunda bence Behçet Kemal Çağlar’ın eline su dökemezmiş...' ifadelerini kullandı.

İŞTE O DİZELER

mevlid1.jpg

Bardakçı, Atatürk'ü övgüde aşırı uçlara kayan Edip Ayel'in Atatürk'ün ölümünden sonra 'tanrı' olduğunu ilan ettiğini hatırlatarak şairin şu dizelerine yer verdi:

'Atatürk’ün vefatından sonra kaleme aldığı bir şiirde onun aslında “Tanrı” olduğunu ve “Tanrı’nın ölmeyeceğini” söyler: “Ey dertli saray! Kâbe mi oldun bize artık? / Cennetse bu yurt, sen onu buldundu harabe / Bir gün olacaktır anıtın Türklüğe Kâbe / Zindan kesilen ruhlara bir nur gibi doldun / Türk ırkının en son ulu peygamberi oldun / Tutsak seni lâyık yüce Tanrı’yla müsavi /Toprak olamaz kalp doğabilmişse semâvi / Ölmez bize cennetlerin ufkundan inen ses / İnsanlar ölür, Türklüğe Allah olan ölmez!”'

YAZININ TAMAMINI OKUMAK İÇİN...

Güncelleme Tarihi: 07 Şubat 2010, 18:20
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35