banner39

Eski araçtan daha fazla vergi alınacak

Motorlu Taşıtlar Vergisi, araçların çevreye verdiği zarara göre belirleneceği belirtilirken Osman Pepe, bu konuda, otomotiv sanayicileriyle temasta olduklarını açıkladı.

Arşiv 18.04.2007, 14:23 18.04.2007, 14:23
Eski araçtan daha fazla vergi alınacak

Motorlu Taşıtlar Vergisi, araçların çıkardığı emisyona yani çevreye verdiği zarara göre belirlenecek. Kısa bir süre içinde bu uygulamaya geçileceğini söyleyen Çevre ve Orman Bakanı Bakan Pepe, bu konuda bir çalışma yürüttüklerini, otomotiv sanayicileriyle temasta olduklarını açıkladı.

Buna göre bakanlık, yaşlı ve çevreyi kirleten araçlardan daha çok vergi alınmasını istiyor. Motorlu Taşıtlar Vergisi'nin yeni kriterler ışığında gözden geçirilmesini önermeye hazırlanıyor. Mevcut uygulamaya göre araçların yaşı büyüdükçe alınan vergi azalıyor. 16 yaşını geçen araçlardan ise hiç vergi alınmıyor. Yine, vergi miktarları da aracın motor gücü ve yaşı esas alınarak belirleniyor. Osman Pepe, Türkiye'de 'kullanan öder, kirleten daha çok öder' ilkesinin yerleşmesi gerektiğini söyledi.

Otomotiv Sanayicileri Derneği Genel Sekreteri Prof. Dr. Ercan Tezel, bakanlıktan kendilerine bir teklif gelmesi halinde yapılacak düzenlemeye katkı sağlayabileceklerini kaydetti. Tezel, "Türkiye'de çok sayıda yaşlı araç var. Yeni araçla, eskilerin yakıt kullanımı arasında da büyük fark var. Uygulanan vergi sistemi bir servet vergisi gibidir. Türkiye bu adımı atarsa AB'nin bile önüne geçecektir." diye konuştu. Derneğin eski Başkanı Ali İhsan İlkbahar ise motor konusunda AB'nin standartları olduğunu ifade ederek bir an önce az kirleten araçtan az vergi alma uygulamasına gidilmesini istiyor.

Zaman

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?