banner15

Eski bakan linçten kurtuldu...

Adı ödenek skandalına karışan eski İngiliz bakan Blears, sokak ortasında saldırıya uğradı.

Eski bakan linçten kurtuldu...

 
Saldırganlar, Bakan'ın aracının camlarını kırdı, tekerleklerini de patlattı. İngiltere'nin gündemdeki siyasetçilerinden birine yönelik saldırı ülkeyi karıştırdı.
 
Bakan ve milletvekillerinin kişisel harcamalarını devlet bütçesinden ödetmesi skandalında ismi çok geçen Toplum eski Bakanı Hazel Blears'e sokak ortasında kızgın İngilizler saldırıda bulundu. Seçmenlerin saldırısı olarak gösterilen eylemde Hazel Blears'in arabasının hem tekerleri hasar gördü hem de camları kırıldı.

KABUL ETMİYORUZ

İngiliz gazeteleri haberi ilk önce trafik kazası olarak duyururken daha sonra saldırganın özellikle eski bakanın arabasına çarptıktan sonra arabasının camına da büyük bir taş fırlattığı belirtildi. Bir görgü tanığı, saldırganın çarptıktan sonra Hazel Blears'in seçim bölgesi olan Salford bölgesini kastederek 'Salford olarak seni kabul etmiyoruz' diye bağırdığını iddia etti. Eski bakanı saldırıda kullanılamaz hale gelen araçtan eşi Micheal tarafından kurtarıldığı belirtildi.

SİYASET AÇMAZDA

İngiltere'de bakan ve milletvekillerinin adının karıştığı ödenek skandalında Başbakan Gordon Brown'un çok büyük otorite boşluğu gösterdiğini iddia eden gözlemciler, seçmenlerin seçimleri beklediğini kaydediyor. İşçi Parti'sinin kamuoyu yoklamalarında büyük bir düşüş gösterdiğini belirten siyasi yorumcular yapılan bu yanlışların İngiliz siyasetinde varolan temel sorunları katlayarak artırdığını da belirtiyor.

DARBE ÜSTÜNE DARBE

İngiltere'de ödenek skandalı iktidardaki İşçi Partisi'ne darbe üstüne darbe vuruyor. Milletvekili ödenekleri yüzünden patlak veren skandal ve yaşanan tartışmalar vatandaşının filli tepkisiyle karşı karışaya kaldı. Son 60 yılın 45 yılında İşçi Partisi'nin açık ara kazandığı bir çok bölgede çok düşük seçmen tercihlerine kadar gerilemesi, partinin çözüm üretmede zorlanmasının politik olarak faturasının ağır olacağı iddia ediliyor.

BROWN'A ÖZEL MESAJ

Başbakan Gordon Brown'u siyasi olarak bitiren ödenek skandalının yeni boyutlarının olduğunu yazan Daily Mail gazetesi olayın Muhafazakar Parti'yi iktidara getirecek bir seçmen tercihini de göstermediğini belirtiliyor.

İşçi Parti'sinin bir çok konuda zaaflarının Muhafazakar Parti ile benzestiğini belirten gözlemciler muhalefetin 'seçimi kazanaçağız' iddiasının olmamasını manidar buluyor. Hazel Blears'e sokak tepkisi de bunun açık bir delili olarak gösteriliyor.
 
Kaynak: Ajanslar
 
 
Güncelleme Tarihi: 11 Ağustos 2009, 09:20
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35