banner39

Eski Başbakan Yeni Başbakan Oluyor

Lübnan'da milletvekillerinin büyük çoğunluğunun desteğini alan Cumhurbaşkanı Emil Lahud on gün önce istifa eden başbakan Ömer Kerami'den yeni hükumeti kurmasını istedi.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Eski Başbakan Yeni Başbakan Oluyor

Ömer Kerami eski başbakanlardan Refik Hariri'nin öldürülmesinden sonra düzenlenen Suriye karşıtı gösteriler ardından on gün önce istifa etmişti. Sedir ağacı devrimi diye nitelenen muhalefet gösterileriyle Suriye'nin Lübnan'dan asker çekmesi taleplerinin gündeme gelmesi ardından, aynı görüşü paylaşmayan güçler de gündeme ağırlıklarını koydu. Nüfusun tahminen dörtte birini oluşturan Şii Hizbullah örgütünün dış müdahele diye nitelediği baskıları protesto etmek için düzenlediği "Suriye'ye destek" mitinginde, yüzbinlerce kişilik bir kalabalığın toplanması Lübnan'daki dengelerin çok da kolay değişmeyeceğini gösterdi.

Muhalefet öfkeli

Eski başbakanın yeni başbakan olarak atanması Lübnan muhalefeti için büyük darbe oldu. Muhalif siyasetçiler, yeni hükumetle ilgili görüşmeler sırasında kendilerinin dile getirdiği taleplerin tamamen gözardı edildiğini söylüyorlar. Ancak muhalefet, bu son gelişmeye nasıl tepki göstereceğinin ipuçlarını vermedi. Birleşmiş Milletler ise Suriye'nin Lübnan'dan tamamen çekilişi konusundaki baskısını sürdürüyor. BM Genel Sekreteri Kofi Annan'ın ortadoğu özel temsilcisi Terje Rod Larsen bu amaçla bu hafta sonunda temaslarda bulunmak üzere Şam'a gidiyor.

banner53
Yorumlar (0)
21
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?