banner39

Eski Başkan aklandı, Zambiya karalar bağladı

Frederick Chiluba yolsuzluktan yargılandığı davada aklandı. Binlerce kişi mahkemeyi protesto için sokağa kara giysiyle çıktı.

Arşiv 03.10.2009, 10:22 03.10.2009, 10:22
Eski Başkan aklandı, Zambiya karalar bağladı


Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Afrika'nın en küçük üç ülkesinden biri olan Zambiya, ilginç bir protestoya sahne oldu. Eski Devlet Başkanı Frederick Chiluba'nın yolsuzluktan yargılandığı mahkemede aklanmasını protesto eden binlerce kişi, sokağa kara giysilerle çıktı. Başkent Lusaka'da sokaklardakilerin yaklaşık beşte birinin siyahlar giymiş olduğu belirtildi. Devlete ait 500 bin doları kendi hesabına geçirmekten suçlanan Chiluba, ağustos ayında biten davada aklanmıştı.

HER CUMA EYLEM

Yerel örgütler, hükümetin mahkeme hükmüne karşı temyize gitmeme kararını değiştirinceye kadar, vatandaşlardan her cuma günü siyah giymelerini ve yerel saatle 17.00'de (TSİ 18.00) 10 dakika ıslık veya arabalarının kornalarını çalmalarını istedi. Protestocu gruplar ayrıca davayı ele alış biçimleri nedeniyle Adalet Bakanı ve kamu davaları savcısının istifa etmesini istiyor. Adalet Bakanlığı ise yaptığı açıklamada Frederick Chiluba'nın adil yargılandığını belirtti. 1991 yılında göreve geldiğinde yolsuzlukla mücadele sözü veren Frederick Chiluba'nın eşi Regina ise bir kaç ay önce 3.5 yıl hapse mahkum olmuştu. Regina Chiluba da devlet fonlarından 300 bin dolar civarında bir parayı kendi hesabına aktardığı suçlamasıyla yargılanmıştı.

banner53
Yorumlar (0)
34
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?