banner39

Eski CIA Başkanı: Bush kimseye danışmadı

CIA eski başkanı George Tenet, "Bush, Irak savaşı için kimseye danışmadan karar verdi" dedi.

Arşiv 27.04.2007, 18:01 27.04.2007, 18:15
Eski CIA Başkanı: Bush kimseye danışmadı

Amerikan Merkezî Haberalma Teşkilâtı'nın (CIA) eski başkanı George Tenet, yakında piyasaya çıkacak kitabında, Irak savaşının ABD’deki George Bush yönetimi içinde gerçek bir tartışma yapılmadan başlatıldığını belirtti.

New York Times gazetesinde bazı bölümlerine yer verilen "At The Center of The Storm" (Fırtınanın Göbeğinde) adını taşıyan kitapta Tenet, "Bildiğim kadarıyla Irak’ın ortaya çıkacak tehdidin eli kulağında olduğu hakkında Bush yönetimi bünyesinde ciddî bir tartışma hiç yapılmadı" dedi.

CIA’nın 7 yıl boyunca başkanlığını yapan Tenet, Bush yönetiminin yetkililerinin Saddam Hüseyin rejiminin ortaya koyduğu tehdidi, müdahale dışında başka bir yolla kontrol olasılığını hiç tartışmadığını kaydetti.

Tenet, Başkan Yardımcısı Dick Cheney ile (bugün Dünya Bankasının başında bulunan) Paul Wolfowitz ve Dogulas Feith gibi ABD Savunma Bakanlığında çalışan bir avuç sivilin 2001 sonundan itibaren Irak’a, 11 Eylül saldırılarının ardından CIA ve başkanının ise daha ziyade El Kaide’nin yarattığı tehdide odaklandığını yazdı.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?