banner39

Eski diktötürün oğlunda 400 milyon dolar yakalandı

Nijerya'yı yağmalayan eski diktatör Abacha'nın oğlu, İsviçre'de mahkum edilirken yüzlerce milyon dolara da el kondu.

Arşiv 19.06.2010, 13:37 19.06.2010, 13:54
Eski diktötürün oğlunda 400 milyon dolar yakalandı

 

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İsviçre’de Cenevre polisi Nijerya’nın eski diktatörü Sani Abacha’nın oğlunu, organize suç örgütüne üye olduğu iddiasıyla mahkum ederken, 400 milyon dolarına da el koydu. Mahkeme Abba Abacha’yı 24 ay hapse mahkum etti.
 
Organize suç örgütlerine üye olmaktan ve kara para aklamaktan Nijerya’nın eski diktatörü Sani Abacha’nın oğlu Abba Abacha, İsviçre’de Cuma günü yargılanarak 24 ay hapse mahkum edildi. Kasım ayında gözaltı mahkemesi yargıcı, Abba’nın 12 ay hapsine karar vermişti.

Cenevre polis mahkemesi Abba Abacha’nın kanunsuz olarak ele geçirdiği Luxemburg ve Bahama adalarındaki 400 Milyon Dolar parasına da el koydu. Abba Abacha’nın avukatı Enrico Monfrini, Cenevre kantonundan el konulan paranın iadesini isteyeceklerini söyledi.
 
Mahkeme kararına göre eski diktatörün oğlu, babasının hüküm sürdüğü 1993 ile 1998 yılları arasında devlet kasasının yağmalanmasına katıldı. Abacha ailesi bu süre içinde Nijerya devletine ait milyarlarca doları gasbetmişlerdi. Abba Abacha elde ettikleri paraları saklayabilmek için sahte isimlerle İsviçre ve başka bazı ülkelerde banka hesapları açarak buralara yatırdı.
 
Nijerya 1999 yılında diktatör Sani Abacha’nın ölümünden sonra, gasbedilen paraların geri alınması için İsviçre’den hukuki yardım talep etti. Şimdiye kadar İsviçre 600 Milyon Dolar Nijerya’ya geri gönderdi.

SANİ ABACHA KİMDİR?

17 Kasım 1993'te  yönetime el koyan General Sani Abaşa 12 Temmuz 1998 yılında geçirdiği kalp krizi sonucu öldü. General Sani Abaşa'nın yönetime el koyduğu bu 5 yıllık dönemde 3 milyar dolara el koyduğu iddia edilmiş, ailesi de Nijerya Merkez Bankası'ndan 1.2 milyar dolar aldığını kabul etmişti. 

banner53
Yorumlar (0)
29
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?