banner39

Eski DT Genel Müdürü görevine dönüyor

Kültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç’un talimatıyla 4 yıldır yurüttüğü Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğü görevinden alınan Lemi Bilgin, görevine iade için açtığı davayı kazandı

Arşiv 27.04.2007, 12:10 27.04.2007, 12:10
Eski DT Genel Müdürü görevine dönüyor

Bilgin, 2005 yılında 4 yıldır yürüttüğü DT Genel Müdürlüğü görevinden alınmış, kararın ardında başrejisörlük ve bazı bölge müdürlüklerine getirilecek isimler konusunda Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Genel Müdürlük arasında yaşanan anlaşmazlığın bulunduğu öne sürülmüştü.

Bilgin’in istifası DT’de deprem yaratmış, yerine vekâleten atanan Mine Acar da görev için yetersiz olduğu gerekçesiyle tepkilere neden olmuştu.

Tepki çekmişti

Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer’in atamasını veto etmesi nedeniyle göreve vekâleten getirilen Acar’a ve Bilgin’in görevden alınmasına tepki gösteren sanatçılar, Ankara, İstanbul ve İzmir’de gösteriler düzenlemişti

Atamalara karşı çıkan DT Genel Müdür yardımcıları ile 12 bölge müdürü istifalarını verirken, sanatçıların tepkilerinden Bakan Koç da nasibini almıştı.
Görevden alma kararının ardından, iade istemiyle dava açan Bilgin’in başvurusunu görüşen Ankara 9. İdare Mahkemesi, görevden almaya gerekçe yapılan maaş kesme cezaları ile kınama cezalarının yeterli gerekçe teşkil etmediğini belirtti.

Mahkeme kararında Bilgin’in 30 gün içinde DT Genel Müdürlüğü görevine iade edilmesine hükmedildi

Kaynak: Milliyet

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?