banner15

Eski Kosova Kurtuluş Ordusu Komutanı Başbakan Oldu

Kosova parlamentosu Bayram Kosumi'nin istifası ile boşalan başbakanlık görevine Sırp kuvvetlerine karşı savaşan Kosova Kurtuluş Ordusu UÇK'nın komutanı Agim Çeku'yu seçti.

Eski Kosova Kurtuluş Ordusu Komutanı Başbakan Oldu

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Çeku ilk konuşmasında Kosova için bağımsızlık dışında bir çözümü kabul edemeyeceklerini belirtti, ancak Sırp azınlığın güvenliğini sağlamanın kendileri için başlıca öncelik olacağını vurguladı. Sırbistan liderleri ise Çeku'nun seçilmesini kınadı. Sırbistan 2002 yılında, Sırp azınlığa karşı savaş suçu işlediği gerekçesiyle Çeku hakkında tutuklama emri çıkarmıştı.

Hukuken Sırbistan'ın parçası olan Kosova 1999'daki NATO müdahalesinden bu yana fiilen Birleşmiş Milletler idaresinde ve statüsünün bu yıl içinde netleştirilmesi hedefleniyor. Çeku'nun bölgenin nihai statüsünü kararlaştırmak üzere başlatılan görüşmelerde kilit rol oynaması bekleniyor. Bölge halkının yüzde 90'ını oluşturan Kosovalı Arnavutlar müzakerelerde bölgenin bağımsızlığını savunurken, Sırbistan bölgeye özerklik hakları tanınması dışında bir formüle yanaşmıyor.

BBC muhabirleri, siyasi deneyimi sınırlı olan Çeku'nun, 1990'ların sonunda Sırp kuvvetlerine karşı savaşan Kosova Kurtuluş Ordusu UÇK'nın komutanı kimliği ile Arnavutların büyük saygısını kazandığını belirtiyorlar. Görüşmelerde Kosova'daki 100 bin kadar Sırp'ı temsil eden Goran Bogdanoviç ise, Çeku'nun müzakere sürecinde başbakanlığa getirilmesinin, Kosova'nın hiç bir tavize yanaşmayacağı mesajı vereceğini söylüyor.

Korgeneral rütbeli bir asker olan 44 yaşındaki Çeku, yaklaşık beş yıldır UÇK'nın dağıtılması ardından kurulan ve müdahale gücü olarak faaliyet gösteren Kosova Savunma Birlikleri'nin komutanı olarak görev yapıyordu. Korgeneral Çeku, Kosova'da son bir yılda göreve gelen üçüncü başbakan.

Geçen Mart ayında Başbakan Ramuş Haradinay'ın Lahey'deki Uluslararası Savaş Suçları Mahkemesi'nce yargılanması kararı ardından bu göreve Bayram Kosumi gelmiş, ancak parti liderlerinin yönetimini etkisiz bulması ardından istifa etmişti.

Bölge yönetiminin lideri Fatmir Seydiu da makamında yeni sayılabilecek bir isim. Seydiu Kosova yönetimi lideri İbrahim Rugova'nın Ocak ayında kanserden ölümü ardından bu göreve seçilmişti.

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48