banner15

Eski Meslekler Fotoğraf Yarışması

AESOB, kaybolmaya yüz tutmuş meslekleri canlandırmak için fotoğraf yarışması düzenliyor.

Eski Meslekler Fotoğraf Yarışması

Dünya Bülteni / Kültür Servisi 

Antalya Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (AESOB) kaybolmaya yüz tutmuş meslekleri canlandırmak amacıyla fotoğraf yarışması düzenliyor. 

Ahilik Haftası ve Esnaf Bayramı etkinlikleri kapsamında gerçekleştirilecek yarışmayla, kaybolmaya yüz tutmuş mesleklerin, halka, özellikle gençlere tanıtılarak, kültürel değerlere sahip çıkılması amaçlanıyor. Geleneksel hale gelecek yarışmaya, amatör veya profesyonel tüm fotoğraf severler katılabilecek.

Yarışma hakkında bilgi veren AESOB Başkanı Orhan Tolunay, Türk el sanatlarının Anadolu'nun binlerce yıllık tarihini yansıtan, çok önemli bir zenginlik olduğunu söyledi. Teknolojinin ilerlemesi ve seri üretimin artmasıyla kaybolmaya yüz tutmuş mesleklerin yeni nesillere tanıtılması amacıyla bu yarışmayı düzenlediklerini kaydeden Tolunay, "El sanatları konusunda zengin bir kültüre sahip Antalya ve yöresinde, el sanatlarımızın en güzel örneklerini halkımızla buluşturmayı amaçlıyoruz." dedi.

Yarışmaya katılan fotoğrafların 5 kişilik bir jüri tarafından değerlendirileceğini belirten Tolunay, dereceye girenlere ödüllerinin 12 Ekim 2009 tarihinde kutlanacak Ahilik Haftası ve Esnaf Bayramı etkinlikleri kapsamında verileceğini bildirdi. Son katılım tarihi 11 Eylül 2009 olan yarışmaya, bir kişi en fazla 5 eserle katılabilecek. Eserlerde daha önce hiçbir yarışmada ödül almamış şartı aranacak. Yarışmada katılmak isteyenlerin eserlerini, Antalya Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği'ne posta veya şahsen ulaştırmaları gerekiyor. Yarışmada birinciye bin, ikinciye 700, üçüncüye 500, mansiyon alanlara da 250'şer TL para ödülü verilecek.

Yarışmada konu olarak seçilen meslekler ise şöyle: Şekercilik, yorgancılık, çorapçılık (El örgüsü), sıcak demircilik, keçecilik, leblebicilik, golan dokumacılığı, semercilik, değirmencilik, hallaçlık, süpürgecilik, lehimcilik, hasırcılık, saraçlık (at takımları, eğer, araba koşuları, deri ve meşinden muhalif eşya yapımı), mescilik, kalaycılık, nalbantlık, kaşıkçılık, halı ve kilim dokumacılığı.

 Yarışma başvuru formu ve detaylı bilginin Antalya Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği ve www.aesob.org.tr adresinden temin edilebilir.

 

 

Güncelleme Tarihi: 12 Ağustos 2009, 04:04
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35