banner39

banner35

Eski MGK sekreteri ısrarlı: Ergenekon'u duymadım!

Tuncer Kılınç, "Ergenekon sürecinde yaşadıklarım bana masal gibi geliyor" dedi.

Arşiv 09.04.2010, 22:51 10.04.2010, 09:48
Eski MGK sekreteri ısrarlı: Ergenekon'u duymadım!


Eski Milli Güvenlik Kurulu Genel Sekreteri Emekli Orgeneral Tuncer Kılınç, Ergenekon sürecinde yaşadıklarının kendisine bir masal gibi geldiğini belirtti.

Düzenlenecek "Sözde Ermeni soykırımı karar tasarıları ve gerçekler" konulu panele katılmak üzere Mersin'e gelen Kılınç, Gazeteciler Cemiyeti'nde Ergenekon davası ile ilgili sorulara muhatap oldu.

Devam eden bir dava ile karşı karşıya oldukları için fazla bir şey söylemek istemediğini ifade eden Kılınç, "Hukuki yönden bu konularda çok fazla bir şeyler söylemek, hele hele muhatab bir kişi olarak mahkemenin seyrini etkiler gibi değerlendirilebilir." dedi.

"Kişiyi nasıl bilirsiniz kendiniz gibi bilirsiniz?" diyen Kılınç şöyle devam etti: "İnsanoğlu da en fazla kendini bilir. Nerede dürüst olduğunu, nerede dürüst olmadığını. Nerede kendini kandırıp kandırmadığını bilir. Çünkü insanoğlu kendi kendini kandıran bir varlıktır. Ben ne kadar desem ki benim bu konuda muhatap olmam yanlıştır ne kadar bir şey ifade ettiğimi bilemem. Ama ben kendi içime dönüp söylediğim, sorduğum zaman tabiî ki bana bir masal gibi geliyor olay."

MGK Genel Sekreterliği döneminde Ergenekon'dan haberinin olmadığı şeklinde bazı basın yayın organlarında çıkan haberlerin hatırlatılması üzerine Kılınç, açıklamalarının doğru olduğunu ifade etti. Türkiye'de istihbarat üreten MİT, İçişleri, Dışişleri Bakanlıkları, Genelkurmay gibi birçok kurumların bulunduğuna dikkat çeken Kılınç, "Bu kurumların oluşturduğu istihbarat raporları MGK genel sekreterliğinde koordine edilir. Alınan bütün bilgiler gözden geçirilir. MGK'ya sunulabilecekler içinden ayıklanır. Ondan sonra kurulun gündemine getirilir ki ilgili yerler tedbir alabilsinler. Tabi bu arada ülkede zararlı faaliyetler olabileceklerinde bilgileri olur. Ama benim görev yaptığım iki yıl içinde böyle bir örgütün varlığını duymadık." ifadesini kullandı.

Bunu kendisine sorduklarında da ifade ettiğini anlatan Kılınç şöyle devam etti: "Ben böyle bir isme rastlamadım. Ben rastlamadıysam böyle bir isim nasıl oluyor da böyle bir örgütün varlığından bahsedilebilir diye dile getirdim. Bu yönüyle baktığımız zaman ben şahsen böyle bir isme rastlamadıysam başkaları da rastlamamıştır. Deniyor ki 99 yılında reorganize olunmuş güya. Teşkilat varmış da güya o tarihte reorganize olmuş. Reorganize ne demektir yeniden aktif hale gelmektir. O dönemde aktif bir durum var idiyse ben niye haberdar olmadım da başkaları haberdar oldu diye merak ettim."

Kaynak: CİHAN

  
 

Yorumlar (0)
23
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?