banner39

Eski Nazi subayı hapiste öldü!

Şili'de tutuklu bulunan 89 yaşındaki Nazi subayı hapiste öldü.

Arşiv 25.04.2010, 13:49 25.04.2010, 13:49
Eski Nazi subayı hapiste öldü!

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Şili'nin güneyinde 1960'larda bir Alman kolonisi kuran, eski Nazi subayı, tarikat lideri ve Augusto Pinochet liderliğindeki askeri diktatörlük dönemindeki (1973-1990) güvenlik servisleriyle işbirliği ortaya çıkan Paul Schaefer, çocuklara cinsel taciz ve insan hakları ihlallerinden yattığı hapishanede öldü.

Yetkililer, 89 yaşındaki Schaefer'in kalp krizinde öldüğünü açıkladı.

Şili'de mahkemeler, Schaefer ile ilgili 1997'de cinsel taciz suçlamalarıyla ilgili kovuşturma başlatmıştı. Arjantin'e kaçan Schafer, 2005'te bulununcaya kadar bu ülkede saklanmıştı.

Schaefer, Şili'de yargıya teslim edilmesinden sonra 25 çocuğu cinsel tacizden 20 yıl ve hakkındaki diğer suçlardan da 3 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Yargılamalar sırasında tanıkların açıklamalarıyla Schaefer'in Pinochet'nin diktatörlüğü döneminde gizli polisin siyasi tutukluları kaçırması ve işkence yapmasına yardım ettiği ve büyük miktarda kaçak silah sakladığı da ortaya çıkmıştı.

Başkent Santiago'nun 350 kilometre güneyinde Alman mültecilerle kurduğu kolonidekilerin onlarca yıl dış dünyayla temasını yasaklayan Schaefer'ın idaresinde, kadınların ve erkeklerin ayrı yaşadığı, kontrol altında yakın temasta bulundukları ve çocukların anne babalarından ayrı tutulduğu öğrenilmişti.

Schaefer'in gizli tarikatının eski üyeleri 2006 yılında yaptıkları açıklamayla özür dilemişler, toplulukları içinde 40 yıl boyunca yaptıkları cinsel tacizler ve insan hakları ihlalleri nedeniyle affedilmelerini istemiş ve çoğu tarafından Tanrı gibi görülen Schaefer tarafından beyinlerinin yıkandığını savunmuşlardı. 

banner53
Yorumlar (0)
28
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?