banner39

Eski Rus Başbakan zehirlendi mi?

Hastaneye kaldırılan Eski Rusya Başbakanı Yegor Gaydar'ın zehirlendiği belirtiliyor.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Eski Rus Başbakan zehirlendi mi?

Eski Rusya Başbakanı Yegor Gaydar'ın Moskova'da bir hastanede "esrarengiz bir hastalıktan" tedavi gördüğü bildirildi. Gaydar'ın zehirlenmiş olabileceğine dair spekülasyonlar yapılıyor.

Gaydar'ın kızı Mariya, Rusya'da NTV televizyonuna yaptığı açıklamada, babasının İrlanda'da bir konferansa katıldıktan sonra 24 Kasım'da hastalandığını ve hayati tehlike geçirdiğini söyledi. Gaydar'ın hastalanması, eski Rus ajan Aleksandr Litvinenko'nun İngiltere'de zehirlenerek ölmesinden bir gün sonra meydana geldi. Litvinenko, ölümüyle ilgili olarak Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'i suçlamıştı. Rusya'da suçlamaları reddetmişti. Litvinenko, Putin'in politikalarını şiddetle eleştiriyordu.

Moskova'da iktisadi bir düşünce kuruluşunun başkanlığını yapan Gaydar da Putin'in ekonomide devletin kontrolünü artırma politikalarına karşı çıkıyordu.

Gorbaçov Hastaneden tahliye edildi

Eski Sovyetler Birliği'nin son lideri Mikhail Gorbaçov, bugün operasyon geçirdiği Almanya'nın Münih şehrindeki özel klinikten taburcu edildi. 75 yaşındaki eski Sovyet lideri Gorbaçov, klinikte şah damarı operasyonu geçirmişti.

Gorbaçov'un sözcüsü Vladimir Polyakov, "Mikhail Gorbaçov hastaneden taburcu edildi. Kendini iyi hissediyor ve gelecek hafta Moskova'ya dönecek" dedi.

"Şah damarı beyine kan taşıyan başlıca damardır" diyen Polyakov, Gorbaçov'un 7 Aralık'ta yeni kitabı "SSCB Korunabilirdi" adlı kitabının tanıtılacağı Moskova'da bir öğle yemeğine katılacağını belirtti.

Sovyetler Birliği'nin dağılmasının 15. yıldönümü ise 8 Aralık'ta kutlanacak. Rusya, Ukrayna ve Beyaz Rusya liderlerinin Sovyetler Birliği yerine Bağımsız Devletler Topluluğu'nu kuran anlaşmaya imza atmaları ile SSCB resmen sona ermişti.

banner53
Yorumlar (0)
27
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?