banner39

Eski silah denetçisi: Irak savaşı bir trajedi

BM eski silah denetçisi Hans Blix, ABD ve İngiltere'nin Irak'ın kitle imha silahları iddialarını abarttıklarını söyledi.

Arşiv 20.03.2008, 13:13 20.03.2008, 17:48
Eski silah denetçisi: Irak savaşı bir trajedi


Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Birleşmiş Milletler eski silah denetçisi Hans Blix, Irak savaşının bir trajedi olduğunu söyleyerek liderlerin gerçekleri görmezlikten geldiklerini söyledi.

Irak savaşının beşinci yıldönümü sebebiyle The Guardian gazetesinde makalesi yayımlanan Hans Blix, Irak savaşının Irak, ABD, Birleşmiş Milletler, hakikat ve insanlık şerefi için bir "trajedi" olduğunu savundu.

Blix, ABD'nin Irak işgali sırasında Washington yönetimi ile sık sık anlaşmazlıklara düşmüştü.

Irak savaşı sırasında BM İzleme, Değerlendirme ve Araştırma Komisyonu başkanlığını yapan Blix, savaşın sorumluluğunun beş yıl önce hakikatları görmezlikten gelenlere ait olması gerektiğinin altını çizdi.

Irak savaşı sırasında Blix, ABD ve İngiltere'yi Irak lideri Saddam Hüseyin'in sahip olduğu iddia edilen sözde "kitle imha silahları" tehdidini zoraki abartmakla suçlamıştı. Bugüne kadar Irak'ta kitle imha silahları hakkında küçük de olsa herhangi bir iz bulunmadı.

2003'te Irak'ın hiç kimseye gerçek bir ve yakın bir tehdit oluşturmadığını belirten Hans Blix; savaşın, ülkeler arasında silahlı kuvvetin kullanılmasını yasal düzenlemelerle kısıtlamaya çalışan dünyadaki yoğun çalışmalar için bir kayıp olduğunu kaydetti.

Koalisyon askerlerinin Saddam Hüseyin'i azletmediğini savunan Blix, Irak liderinin kendi halkına baskı uygulayan Kaddafi veya Castro gibi bütün diğer liderlerden bir farkının olmadığını ancak dünya için bir tehdit oluşturmadığını yazdı.

Irak'taki savaşın sadece bir olumlu yanının olabileceğini söyleyen Hans Blix, zorla silahsızlandırma, işgalle demokratikleştirme gibi iddiaların çarpıcı bir şekilde başarısızlığını ortaya serdiğini belirtti. Bu olumlu yanın daha fazla diplomasi ve "hafif güç" kullanılmasını teşvik edeceğini bildirdi.

İLGİLİ HABERLER:

Trajedilerle dolu Irak savaşının 5. yılı

Iraklılar 5 yıldan beri demokrasi bekliyor

 


 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?