banner39

Eski TBMM lojman alanına bin 800 konut

Yıkımı tartışmalara neden olan TBMM eski lojman alanına yapılacak projeye göre bin 800 konut ve sosyal tesislerden oluşuyor.

Arşiv 22.04.2007, 15:33 22.04.2007, 15:33
Eski TBMM lojman alanına bin 800 konut

TOKİ tarafından da uygun bulunan proje ile ilgili inşaat ruhsatları da alınmak üzere.

Dubleks 400 lojmanın yıkıldığı alanda, Ankara'nın en yüksek binalarının yer alacağı bin 800 konut ve sosyal tesislerden oluşan bir proje uygulanacak. ACE Mimarlık Mühendislik Müşavirlik LTD. ŞTİ.'nin sahibi mimar Can Ersan tarafından tasarlanan proje uyarınca, 32 katlı 12 blok yapılacak. Bir İngiliz şirketi tarafından özel bir peyzaj uygulanacak proje, Mayıs'ta, ''PARK ORAN'' adıyla satışa çıkarılacak. Metrekare fiyatı 2 bin 500 dolardan başlayacak projedeki konutlar için, şimdiden bin 200'ün üzerinde müşteri çıktığı belirtiliyor.

Mimar Ersan'ın verdiği bilgiye göre konutlar, 32 katlı 12 blok, 7 katlı lüks ve stüdyo dairelerin yer aldığı toplam 18 blokta toplanıyor. Yüksek bloklardaki bütün konutlar, faydalı yön denilen güney, güneydoğu-güneybatı yönüne bakıyor, orman ve göl manzarasına yöneliyor.

Proje, 3 etap halinde 4 yılda tamamlanacak.Uygulanan proje nedeniyle, TOKİ'nin projeden beklediği gelirin 400 milyon YTL'nin üzerine çıkabileceği belirtiliyor.

Lojmanların yıkımını, bu binaların ''kültür varlığı'' olduğu gerekçesiyle, mimar Behruz Çinici mahkeme yoluyla durdurmaya çalışmıştı. Mahkeme, yıkımla ilgili yürütmeyi durdurma kararını daha sonra kaldırdı ancak, Çinici'nin telif hakları ile ilgili davası devam ediyor.

AA

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?