banner15

Eskişehir Askeri Cezaevi İnceleme Raporu

TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu, Eskişehir Askeri Cezaevindeki İnceleme Raporu hazırladı.

Eskişehir Askeri Cezaevi İnceleme Raporu


TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu bünyesinde, askeri cezaevlerinde inceleme yapmak amacıyla kurulan alt komisyon, Eskişehir İkinci Sınıf Askeri Ceza ve Tutukevindeki incelemesine ilişkin raporunu hazırladı.

Raporda, cezanın amaçlarından en önemlisinin infaz kurumundaki bireyi ıslah etmek olduğu belirtilerek, "Ceza ile hükümlünün ıslah edilerek yeniden sosyalleştirip üretken ve saygın bir birey olarak sosyal yaşama kazandırılması amaçlamaktadır. Hedef, sadece ceza vermek değildir ve olmamalıdır da..." denildi.

Eskişehir Askeri Cezaevindeki personelin tutum ve davranışlarının "ıslah odaklı olmaktan ziyade disiplin temeline oturtulmuş olduğu izleniminin komisyonda oluştuğu" ifade edilen raporda, şu tespitlere yer verildi:

"Hükümlü ve tutukluların, günde 6 kez içtima vermek zorunda olmaları, koğuş camının açılması ile tüm tutuklu ve hükümlülerin esas duruşa geçerek beklemeleri, koridorlarda başları öne eğik ve elleri vücuduna yapışık vaziyette sağa sola bakmadan sadece önlerine bakarak yürümek mecburiyetinde olmaları, sabah 06.00'da uyanıp akşam 21.30'a kadar yatakhaneye girmelerinin ve ortak kullanım alanında uyumalarının yasak olması, 21.30'dan sonra zorunlu olarak uyumak zorunda olmaları, gece nöbet tutmaları, yanaşık düzen ve talimat eğitimi yaptırılmaları, gazinoda oturur iken bacaklarını uzatmalarının yasak olması gibi uygulamalar bunun göstergeleridir.

Sayılan uygulamaların tutuklu ve hükümlülerin ıslahına yönelik olumlu bir sonuç doğurmayacağı, yargı tarafından verilen hapis cezası dışında idarece cezalandırma şeklinde bir uygulama algısına neden olacağı düşünülerek, yasada yeri olmayan bu tür faaliyetlere son verilmesi, infaz sisteminin amacına daha uygun olacaktır."

Raporda, infaz koruma memurlarının, sivil memurlar yerine erbaş ve erlerden seçilmesinin sakıncalarına işaret edilerek, infaz koruma memurlarının, sınavla alınan profesyonel olarak bu işi yapan memurlardan oluşmasının "olumlu sonuçlar doğuracağı" kaydedildi.

ÖNERİLER

Raporda, şu önerilerde bulunuldu:

"İnfaz kurumunda kalan hükümlü ve tutuklulardan subay, astsubay ve sivil kişiler dışındakiler tek tip elbise giymek zorundadır. Tek tip kıyafet zorunluluğunun bir hükümlünün iyileştirilmesi yönünde ne gibi bir katkı yaptığı tartışmalıdır. Yönetmelikte gerekli düzenlemelerin yapılarak, bu zorunluluğun kaldırılmasının tutuklu ve hükümlülere moral destek sağlayacağı düşünülmektedir.

Havalandırma alanlarını çevreleyen duvarların kenarlarında ve üstünde bulunan dikenli teller ve demirlerin, hükümlü ve tutukluların kendilerine zarar verebilecekleri kadar yakın ve aşağıda olmasından dolayı herhangi bir istenmeyen olaya meydan vermemek için dikenli teller ve demirler yukarı kaldırılmalıdır."

Kaynak : AA


 

Güncelleme Tarihi: 06 Mayıs 2010, 21:26
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35