Eskişehir'de 6 adet tüfek bombası bulundu

Eskişehir'in piknik alanı ile otel ve restoranların olduğu bir bölgede 6 adet patlamamış tüfek bombası bulundu.

Eskişehir'de 6 adet tüfek bombası bulundu


Eskişehir'in Çifteler ilçesinin Sakarbaşı bölgesindeki piknik alanı ile otel ve restoranların olduğu bölgede 6 adet patlamamış tüfek bombası bulundu.

Mühimmatın bulunduğu alan Türkiye'de ilk demokrasi mitinginin yapıldığı yer olarak biliniyor.

Çifteler ilçesinde otel, restoranlar ile piknik alanın bulunduğu Sakarbaşı bölgesindeki vatandaşlar, otların arasında patlayıcı maddeye benzer cisim olduğunu görünce durumu güvenlik güçlerine bildirdi. Kısa sürede olay yerine giden Jandarma ve polis, piknik alanını güvenlik şeridiyle çevirirken, bölgeye giriş ve çıkışları yasakladı. Piknik yapan vatandaşlarda bölgeden uzaklaştırıldı. Olay yeri Jandarma bölgesi olduğu için Jandarma ve polis ortaklaşa çalıştı. Ardından bölgeye Eskişehir'den olay yeri inceleme, bomba imha uzmanı ve Terörle Mücadele Şubesi Ekipleri gönderildi. Uzman ekipler, piknik alanındaki otların içerisinde dedektörle yaptığı aramalarda, 6 adet patlamamış tüfek bombası buldu. Muhafaza altına alınan tüfek bombaları, incelemesi yapılmak üzere Kriminal Şube'ye gönderildi.

TÜRKİYE'NİN İLK DEMOKRASİ MİTİNGİNİN YAPILDIĞI YER


Mühimmatın bulunduğu alan Adnan Menderes ve Celal Bayar tarafından 1948 yılında düzenlen ve 20 bin kişinin katıldığı Türkiye'de ilk demokrasi mitinginin yapıldığı yer olarak biliniyor. Ayrıca Sakarya şiirine konu olan ve Sakarya Nehri'nin doğduğu yer olan bölgede otel ve restoranlarda bulunuyor. Bölgenin en iyi piknik alanlarından olan Sakarbaşı, baharın gelmesiyle hem Sakarya nehrinin doğduğu hem de Türkiye'nin ilk demokrasi mitinginin yapıldığı yeri görmek için Türkiye'nin dört bir yanından ziyaretçi akınına uğruyor.

TÜFEK BOMBASI YÜZ METRE UZAKLIKTAKİ VARİLİ BİLE YERİNDEN FIRLATIYOR


Tüfeğe takılarak kullanılan tüfek bombasının çok etkili olduğu, atıldığı veya patladığı yerde hedefleri yerinden ettiği, 100 uzaklıktaki bir varili bile yerinden fırlattığı belirtildi. Taşınmasının bile tehlikeli olduğu kaydedilen tüfek bombasının yalnızca Türk Silahlı Kuvvetleri ile Özel Hareket Polisinde bulunduğu, özellikle Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgesinde terörle mücadele de daha çok kullanıldığı kaydedildi.

Olayla ilgili soruşturma sürüyor.

 

Kaynak:Cihan

Güncelleme Tarihi: 08 Mayıs 2010, 12:29
banner53
YORUM EKLE

banner39