banner39

Eskişehir'de de at eti skandalı

Eskişehir'de yapılan denetimler sonucu kıymada at eti kullanıldığı tespit edildi.

Arşiv 21.04.2010, 10:25 21.04.2010, 11:49
Eskişehir'de de at eti skandalı

Eskişehir Tarım İl Müdürü Mevlüt Gümüş, denetimler kapsamında bir iş yerinden alınan kıyma numunesinde at eti tespit ettiklerini söyledi. 

Gümüş, yaptığı açıklamada, ekiplerin, ilk ve orta öğretim okulları ile üniversite kantinlerini, lokantaları, restoranları, dinlenme tesislerinin mutfakları gibi birçok iş yerinde sağlığa uygun gıda maddesi kullanılıp kullanılmadığını ya da üretimin aynı şekilde sağlıklı olup olmadığını denetlediklerini ifade etti. Gümüş, şöyle konuştu:

"Denetimler kapsamında bir iş yerinden alınan kıyma numunesinde at eti tespit ettik. Bu miktar olarak fazla değil. Bu konuyu en ince ayrıntısına kadar inceliyoruz. Söz konusu iş yerine 5 bin 723 lira ceza kestik ve Cumhuriyet Savcılığına suç duyurusunda bulunduk. Kimsenin vatandaşın sağlığıyla oynamasına izin vermeyiz."

"HER DÖNEMDE FIRSATÇILAR OLUYOR" 

Gümüş, bu yıl ilk defa sıkı denetimlere rağmen et etine rastladıklarına işaret ederek, "Her dönemde fırsatçılar oluyor. Ucuza mal edip çok fazla kazanma hırsında olanlar maalesef oluyor. At etinin nereden temin edildiğinin, kesimin hangi bölgede yapıldığının belirlenmesi an meselesi. Kısa sürede şüphelilerin yakalanacağına inanıyorum" dedi.

Tarım İl müdürü Mevlüt Gümüş, vatandaşlardan şüphelendikleri gıdaları ve bunların satışının yapıldığı iş yerlerini çekinmeden kuruma bildirmelerini istediklerini belirterek, "Eğer vatandaş bir gıdadan şüphelenirse bunu Alo 174 Gıda Hattına bildirebilir." diye konuştu.

Öte yandan iş yerlerine ve kasaplara toptan et satışı yapan bazı firmaların yetkilileri de et fiyatının özellikle son bir yılda yaklaşık yüzde 50 artmasının bazı fırsatçılara ortam hazırladığını söyledi.

 

Kaynak: AA

banner53
Yorumlar (0)
31
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?