Esnaflara mühendis çalıştırma zorunluluğu geliyor

Esnaflara mühendis çalıştırma zorunluluğu Türkiye Esnaf ve Sanatkârları Konfederasyonu'nun tepkisini çekti.

Esnaflara mühendis çalıştırma zorunluluğu geliyor


Fahri Sarrafoğlu/Dünya Bülteni

Şirketlere Avukat ve Mali Müşavir çalıştırma zorunluluğun yanında şimde de esnaflara mühendis çalıştırma mecburiyeti geliyor. Türkiye Esnaf ve Sanatkârları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, “Çırak dahi çalıştıramayan küçük esnaf, mühendisi nasıl çalıştırsın” dedi. Mühendis istihdam zorunluluğunun kaldırılmasının esnafı rahatlatacağını belirten Palandöken, bu kararın haksız rekabetin önüne geçeceğini vurguladı.

TBMM’DE YASALAŞMAYI BEKLİYOR

TESK Başkanı Bendevi Palandöken yaptığı açıklamada, TBMM Genel Kurulunda görüşülmesi beklenen, Veteriner Hizmetleri, Bitki Sağlığı, Gıda ve Yem Kanunu tasarısının 22’inci maddesinde yer alan, mikro ölçekli on binlerce esnaf ve sanatkârın mühendis istihdam etme zorunluluğunu kaldıran düzenlemenin, aynen muhafaza edilmesinin pek çok problemi ortadan kaldıracağını belirtti. Palandöken, “Çırak dahi çalıştıramayan küçük esnaf ve sanatkârımız, mühendisi nasıl çalıştırsın. Keşke esnafımızın imkanı olsa da mühendislerimizi çalıştırabilsek. Ancak, bu ekonomik şartlarda böyle bir imkanımız yoktur” dedi

KÜÇÜKLER BÜYÜKLERLE NASIL REKABET EDECEK?

Yeni kararla birlikte, her şeyden önce küresel mali krizden olumsuz etkilenmiş olan ve büyük işletmelerin haksız rekabeti ile karşı karşıya kalan esnaf ve sanatkarların üzerindeki büyük mali yükün kalkacağını kaydeden TESK Başkanı Palandöken, yeni yasa ile halk sağlığı açısından tehlike oluşturacak bir durum da ortaya çıkmayacağını belirterek şunları söyledi: “Çünkü; bir işletmenin ücretini kendisinin ödediği bir gıda mühendisi tarafından ne kadar objektif denetlendiği tartışmalıdır. Kaldı ki; bu işletmelerde çalışan kişiler mesleki eğitimden geçerek ustalık belgesi almış kişilerdir. Yani söz konusu esnaf ve sanatkarlar işletmelerinde mesleki faaliyetinde ehil kimseler çalışmaktadır.”
 

Güncelleme Tarihi: 04 Haziran 2010, 12:52
banner53
YORUM EKLE

banner39