'Et ajanları' görev başında

Et fiyatlarını düşürmek için harekete geçen başbakanın ilginç bir operasyon hazırladığı iddia edildi

'Et ajanları' görev başında


 

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Başbakan Erdoğan, et fiyatlarının halka ne şekilde yansıdığını öğrenmek için özel bir operasyon başlattı. 2 gruba ayrılan ve Ankara’da 9 ayrı bölgede müşteri gibi davranan ‘ajanlar” fiyatları öğrenip doğrudan Erdoğan’a bildirdiler. Erdoğan, “Görevlendirdiğimiz arkadaşlar önümüzdeki günlerde aynı yerlere tekrar gidip, nasıl bir fiyat değişimi yaşandığına bakacaklar” dedi.

Hürriyet gazetesinin haberine göre, Erdoğan, kendisine verilen raporlarla yetinmeyerek et fiyatlarının halka gerçekten ne şekilde yansıdığını anlamak için ‘özel et ajanları’ görevlendirdi. 2 gruptan oluşan ve doğrudan Başbakan’a bilgi veren ajanlar, Ankara’da son bir haftada 9 bölgede belirlenen onlarca noktadan fiyat aldı.

Başbakan’ın operasyonu şöyle gerçekleşti:

Bir süre önce et fiyatlarının fahiş rakamlara çekilmesi ile ilgili Erdoğan’a halktan şikayetler ulaşmaya başladı. Erdoğan da yakın kurmaylarına, “Dev marketlerden küçük kasap dükkanlarına varana kadar gidilip, müşteri gibi, yerinde fiyatlar alınsın. Bizzat durumu görüp halkın menfaatini gözeterek ona göre tedbir alalım” talimatını verdi.

Bunun üzerine, 2 gruptan oluşan ajanlar Başkent’te ekonomik ve sosyal bazda özel olarak belirlenen 9 ayrı bölgeye giderek fiyat aldı. Bunları da bir liste olarak Erdoğan’a sundu.

Aynı yerlere tekrar gidilecek

Ancak Başbakan bununla da yetinmedi. Meclis’te et fiyatları ile ilgili bakanlara verdiği direktifin ardından çıkan, “Talimatı bile et fiyatlarını düşürmeye yetti” haberlerine temkinli yaklaşan Erdoğan, dün yine harekete geçti. Başbakan, “Bu laflara karnımız tok. Görevlendirdiğimiz arkadaşlar önümüzdeki günlerde fiyat aldıkları yerlere tekrar giderek eskiye göre nasıl bir fiyat değişimi yaşandığına bakacaklar. Gerçekten fiyatların düşüp düşmediğini o zaman göreceğim. Sonra da yeni tedbirleri hemen devreye sokacağım” dedi. Bu nedenle, et ajanlarının hafta boyunca fiyat tespitine devam edeceği sanılıyor.

Güncelleme Tarihi: 26 Nisan 2010, 08:16
banner53
YORUM EKLE

banner39