Et fiyatları 15 liraya kadar düşebilir

Et fiyatının ciddi oranda yükselmesinin ardından hükümetten olumlu bir adım geldi ve fiyatların 15 liraya kadar düşmesi bekleniyor.

Et fiyatları 15 liraya kadar düşebilir

Bursa Kasaplar Odası Başkanı ve Türkiye Kasaplar Federasyonu Başkan Yardımcısı Muhsin Yıldız, son dönemlerde et fiyatının ciddi oranda yükselmesinin ardından hükümetten olumlu bir adım geldiğini söyledi. 

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın açıklamaları, ardından Tarım ve Köyişleri Bakanlığının et ithalatı konusunda çalışma yapmaya başlamas ının sektöre hareket getirdiğini ifade eden Yıldız, şöyle konuştu: "Kesime getirilen hayvan sayısı arttı. Besilerden hayvanlar dışarı çıkmaya başladı. Hareket olsa da fiyatta bir gerileme yok. Halen kemikli eti, kilosunu 18 liradan kestiriyoruz. İthalatın önü açılmazsa et fiyatlarında çok ciddi bir gerileme olacağını sanmıyorum. Kasaplar olarak ithalata olumlu bakıyoruz ancak bunun canlı hayvan ithalatı şeklinde olmasını bekliyoruz. Et ithalatına karşıyız. Et ithalatı, kamu kurum ve kuruluşların ihtiyacını karşılayacak şekilde Et ve Balık Kurumu tarafından belirli miktarda yapılabilir ancak genel anlamda canlı hayvan ithalatı şeklinde olmalı." 

Yıldız, canlı hayvan ithalatında da Avrupa ülkeleri gibi hayvanların ucuz olduğu yerlerden yapılması gerektiğini belirterek, şunları kaydetti. "Avrupa ülkelerinden canlı hayvan ithalatı yapılırsa et fiyatları düşer. ABD gibi hayvanın pahalı olduğu ülkelerden gelirse fiyatta ciddi düşüş olacağını sanmıyorum. Canlı hayvan ithalatının önü açılırsa, kasaplar, ithalatçılar ucuz hayvanı bulup ülkeye getirir. Ucuz hayvanların ülkeye gelmesi ile birlikte 24 liraya kadar ulaşan bir kilogram kıymanın fiyatı 15 liraya kadar geriler. Bu durumda hem tüketici et yiyebilir hem de kasaplar iş yapar. Et fiyatının yükselmesi nedeniyle son haftalarda kasaplarda işler durma noktasına geldi."

Kaynak: AA 

Güncelleme Tarihi: 26 Nisan 2010, 10:12
banner53
YORUM EKLE

banner39