Et fiyatları 3 TL birden düştü

Birkaç gün öncesine kadar 18 liraya kestirilen kemikli etin kilosunun dün 17, bugün de 15 liraya düştüğü bildirildi.

Et fiyatları 3 TL birden düştü

Bursa Kasaplar Odası Başkanı ve Türkiye Kasaplar Federasyonu Başkan Yardımcısı Muhsin Yıldız, AA muhabirine yaptığı açıklamada, son bir yılda et fiyatlarında önlenemez bir yükselişin yaşandığını söyledi.

Geçen yıl kemikli eti, kilogramı 7-9 liradan kestirdiklerini ve kemiksiz eti ortalama 15 liradan sattıklarını ifade eden Yıldız, fiyatın bir yıl içinde 18 liraya kadar ulaştığını ve hatta zaman zaman bir miktar geçtiğini anlattı.

Et ve Balık Kurumunun canlı hayvan ve et ithalatı konusunda yetkilendirilmesinden sonra et fiyatlarında bir miktar gerileme olduğunu vurgulayan Yıldız, şunları kaydetti:

''Kemikli eti, kilogramını 18 liradan kestirirken dün 17 lira, bugün de 15 liraya düştü. Kesim yerlerine getirilen hayvan sayısı arttı. Kasaplar da satamayacağı için hayvanlara yüksek fiyat vermiyor. Besiciler de satmak isteyince fiyatlar birkaç günde 3 lira geriledi. Maliyetteki bu düşüş satış fiyatlarımıza da yansıyacak ve bir miktar düşüş olacak.''

Etin daha ucuza tüketilebilmesi için kemikli etin maliyetinin 12 liraya ve altına inmesi gerektiğini ifade eden Yıldız, ''İthalatla fiyatlar daha da düşecek. Bizim beklentimiz canlı hayvan ithalatının yapılması. Ülkede 15 milyon hayvan sayısına ulaşıldığında bu iş çözülür ve uzun süre etle ilgili sorun yaşamayız'' dedi.

Kaynak: AA

Güncelleme Tarihi: 27 Nisan 2010, 14:23
banner53
YORUM EKLE

banner39