Et fiyatları yeniden yükselişte

Et fiyatlarında Et ve Balık Kurumu'nun devreye sokulması şimdilik çözüm getirmedi, fiyatlar yükselişte...

Et fiyatları yeniden yükselişte


Fahri Sarrafoğlu/Dünya Bülteni

Et fiyatlarındaki yükselişe dur diyebilmek için Et ve Balık Kurumu'nun devreye sokulmasına rağmen henüz çözüm bulunamamasını eleştiren ETBİR üyesi ETÇİ Yönetim Kurulu Başkanı Emin Arslan, fiyatların yeniden yükselişe geçtiğini söyledi. İlk ihalesi 4 bin 25 tonluk canlı hayvan ve ikinci ihalesi 5 bin tonluk ihalesinin gerçekleştirilmesine rağmen henüz ihalenin tamamlanamamış olmasından dolayı piyasada yine belirsizlik olduğunu kaydeden Arslan, rekabet ortamı oluşturulduğu takdirde kırmızı etin kilosunun 2 dolara kadar düşebileceğini savundu.

KAYDI VAR AMA HAYVANIN KENDİSİ YOK

İthalatın Türk ekonomisi içinde birçok getirisi olduğunu açıklayan Arslan Türkiye ihtiyacını karşılayacak kadar canlı hayvan ülkemizde olmadığını var olanın da kalitesiz ve çok pahalı olduğunu hatırlatarak şöyle konuştu: “Gitgide elimizde olan kasaplık sığırlar da tükeniyor. 2 milyon olarak sayılan kasaplık canlı hayvanlar ise kulak küpesi, kaydı ve pasaportu var fakat hayvanın kendisi yok yani kesilmiş. Canlı Hayvan ve Et ithalatını özel sektörün yapması gerekir. Gelişmiş hiçbir ülkede, devlet celepçilik, besicilik, kasaplık yapmaz. Devlet kontrol ve denetim yapar. Rekabet ortamında hayvancılık ve kasaplık gibi işleri özel sektör yapmalı, devlet ise gerekli kurumları ile bu işleri denetlemelidir.. İthalattaki sorunlar çözülmediği her gün insanımız kalitesiz ve pahalıya et yiyecek. Bu gerçeğin aksini kimse iddia edemez.”

HALKIMIZ YANLIŞ BİLGİLENDİRİLİYOR

Yurt dışından ithal edilecek hayvanlar hakkında bilgi veren Arslan şunları söyledi; Genellikle en yüksek kalitede ete sahip etçi ırklar “Simental, Hereford, Limuzin(limousin), Şarole(charolais) ve Angus” cinsi dediğimiz büyükbaş hayvanlardır. Halkımızın bu konuda yanlış bilinçlendiği konusunda sürekli bize uyarılar gelmekte. ‘İthal et kötüdür ve helal değildir’ tabusunu yıkmamız gereklidir. Dini kesim bu konuda gerekli açıklamayı yaptı ve dini usullere kesilen tüm etler helaldir açıklamasında bulunuldu. Mevcut durumda biz yurtdışından et değil canlı hayvan ithal edip Türkiye’de İslami usullere göre kesim yaparak satışa sunacağız. İthalattaki ana amaç et fiyatlarını düşürerek halkımızın kaliteli, sağlıklı ve ucuza et yemesini sağlamaktır. “İthalatın gerçekleşmesi ile sektörün tamamen canlanacağını belirten Arslan; “Hem iç hem dış piyasa et konusunda artık sorun yaşamayacak. Bu operasyon ile piyasaya girecek olan döviz ve katma değer ile birçok firma çıkardığı elemanları geri alarak işsizliğin azalmasını sağlayacak.” Bu operasyon sağlansaydı fabrika bünyesine yaklaşık 250 kişiyi işe alacaktık diyen Arslan, İthalat olayına bağlı olarak önümüzdeki iki yılda açacağı 100 şube Kasap ve Restoran (The Butcher Shop &STEAKHOUSE) ile yaklaşık 1000 kişiye istihdam sağlayacağını vurguladı.”

EBK'nın et ithalatının altından kalkamayacağını söyleyen Arslan, şöyle devam etti: "Önümüzdeki günlerde özel sektör firmalarınada izin verilmesi gerekir. Bize izin verildiği taktirde iki günde sağlıklı kaliteli ve uygun fiyatlı eti halka yedireceğiz. Bize izin verilmesi ile Almanya'dan dana kemikli karkas gövde eti 6 liraya Türkiye'ye getirelim. Ayrıca Arjantin'den biz bu eti 2.7 liraya getirebiliriz.

Biz 10 yıldır bunun hesabını yapıyoruz. Tekstilde, Otomotivde ve tüm sektörlerde olduğu gibi canlı hayvan ve kırmızı ette de ithalat ve ihracat olması gerekir. Türkiye'yi dış ülkelerden soyutlayamayız. Et ithalatındaki yasakçı ve dışa kapalı zihniyet gelinen aşamada iflas etmiş durumda. Legal olarak gelmesi gereken canlı hayvan ve etler illegal yollarla gelmekte. Ülkemizde tüketilen etin % 40'ı ne olduğu belirsiz hastalıklı kaçak etlerdir. Hastalıklı at, eşek ve domuz etleri halkın sofrasında yer edindi. Protein değeri kalmamış Avrupa’nın ve Amerika’nın kedi köpek maması olarak kullandığı 10 yaşındaki ineklere 14 dolar ödemek zorunda kalıyoruz. 72 milyon insan kalitesiz, sağlıksız ve çok pahalı eti tüketiyor. Biz hem ithalatçı, hem ihracatçı olacağız. Serbest piyasa ekonomisi bunu gerektirir. Getirdiğimiz eti çok rahatlıkla körfez ve Arap ülkelerine de satabiliriz. Türkiye bu büyük pazarın hemen yanı başında. Özel sektörün devreye girmesiyle Kaliteli, sağlıklı ve uygun ithal etin tüketicinin mutfağına 8-10 Liraya girecek” dedi.
 

Güncelleme Tarihi: 12 Mayıs 2010, 13:58
banner53
YORUM EKLE

banner39