banner39

banner35

Et fiyatları yine yükselişte

Et fiyatları son iki ayda önemli yükseliş kaydederek yüzde 25 oranında zamlandı.

Arşiv 12.04.2010, 14:09 12.04.2010, 15:35
Et fiyatları  yine yükselişte

 

Fahri Sarrafoğlu/Dünya Bülteni  

Sağlıklı Gıda Platformu (SGP) Başkan Yardımcısı ve Tüketici Hakları Uzmanı  Av. M. Bülent Deniz, son iki ayda kırmızı et fiyatlarının yüzde 25 arttığına dikkat çekti. Yaptığı yazılı açıklamada kırmızı et fiyatlarındaki artışı değerlendiren Sağlıklı Gıda Platformu(SGP) Başkan Yardımcısı ve Tüketici Hakları Uzmanı Av. M. Bülent Deniz, son iki ayda kırmızı et fiyatlarının yüzde 25 arttığına dikkat çekti. Et fiyatlarındaki artışın ilk kez SGP tarafından ilk kez 6 Şubat’ta gündeme getirildiğini ifade eden Deniz, bugüne kadar iyileştirici veya çözüme yönelik hiçbir gelişmenin yaşanmamış olduğunu vurguladı. Tüketicinin bu fiyatlarla et alıp tenceresine koymasının mümkün olmadığını belirten Deniz, “Ne olduğu bilinmeyen ve ancak fiyatı gerçek kırmızı et fiyatlarına göre daha düşük olan ürünlere yönelmek zorunda bırakılan tüketici, sağlığı ve cebi arasında tercih yapmaya zorlanmaktadır” ifadesini kullandı.

AT VE EŞEK ETİ  HASTALIK SAÇIYOR

Bülent Deniz at, eşek ve domuz etlerinin piyasada cirit attığını ve ucuz fiyatları  ile tüketicinin aklını çelmeye devam ettiğine dikkat çekti. Öte yandan tüketiciye gerçek kırmızı et ulaştırmaya çalışan sektör kuruluşlarının da, zor günler geçirmekte olduğunu kaydeden Deniz, “Yıllardır faaliyet gösteren, marka haline gelmiş firmalar dahil, et sektöründe bulunan tüm firmalar azalan tüketici talebi nedeniyle kepenk kapatma noktasına gelmiş bulunmaktadırlar” dedi.

TARIM BAKANI EKER’E ÇAĞRI

“Sonuç ortadadır, uzaydan dana yağmamış, hayvan varlığımız da artmamıştır” ifadesini kullanın Deniz aksine ithalat yapılmadan geçirilen iki ayda, et fiyatlarının yüzde 25 arttığını kaydetti. Deniz şöyle devam etti: "Yurttaşına 3,35 USD. ile et yediren Bulgaristan Tarım Bakanı Nihat Kabil, 5 dolarlık et fiyatını daha da düşürmek için çalışan Romanya Tarım Bakanı Decebal Traian Remeş, 2.5 dolarlık et fiyatı ile ucuzlukta rekora koşan Avustralya Tarım Bakanı Kim Chance, 2.4 euroluk fiyatın fazla olduğunu ve bununla mücadele edeceğini açıklayan Almanya Tarım Bakanı Ilse Aigner varken, artan fiyatlarla mücadelede icraat yerine laf üreten ve iki ayda fiyatların yüzde 25 artmasına seyirci kalan Türkiye Cumhuriyeti Tarım Bakanı Mehdi Eker’e mecbur değiliz. Kendisi de bakanlık yapmaya mecbur değildir.”
 

Yorumlar (0)
28
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?