Et fiyatlarından sonra tavuk fiyatları arttı

Kırmızı etin piyasadaki değeri tüketicileri tavuk etine yöneltmesi tavuk eti fiyatlarını arttırdı.

Et fiyatlarından sonra tavuk fiyatları arttı

Fahri Sarrafoğlu/Dünya Bülteni

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, beyaz et fiyatlarına dikkat çekti. Kırmızı et fiyatlarının yüksekliğinin, satın alma gücü düşen vatandaşı tavuk ve balık tüketimine yönelttiğini belirten Palandöken, kırmızı et fiyatlarının yüksek seyretmesinin beyaz ete olan talebi artırdığını vurgulayarak, üretim boşluğu olması halinde beyaz et fiyatlarının artacağı uyarısında bulundu. Palandöken, yetkililerin şimdiden önlem alması gerektiğini belirtti.

BALIK AVI YASAĞI TAVUK FİYATLARINI ETKİLEDİ


TESK Başkanı Bendevi Palandöken, beyaz et fiyatlarıyla ilgili yazılı açıklama yaptı. Açıklamasında kırmızı et fiyatlarının yüksekliğinin, satın alma gücü düşen vatandaşı tavuk ve balık tüketimine yönelttiğini belirten Palandöken, “Balık avı yasağı başladı. Kırmızı et alamayan vatandaşın tek alternatifi tavuk eti kaldı. Şimdi piknik mevsimi, talep artıyor. Bir de Rusya’ya yapılacak ihracatın kotasının 3 kat artarak 150 bin tona çıkmasıyla üretimde oluşabilecek boşluk, beyaz et fiyatlarının artmasına neden olabilir. Yetkililerimizi şimdiden önlem alınması için uyarıyoruz” dedi.

YAZ İÇİN TEDBİR ALINMASI GEREKİR

Nisan ayı market fiyatları incelendiğinde, kuzu etinde yüzde 4,1, tavuk etinde yüzde 3,6 artış olduğunu, bütün tavuk eti fiyatının 5,73 ten 5,93 TL’ye yükselmesini değerlendiren TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken şöyle devam etti: “Yaz aylarının gelmesi ve piknikçi sayısının artmasıyla bazı yerlerde parça tavuk etlerin fiyatının 8 TL’ye kadar çıktığını görüyoruz. 2010 yılının başında Rusya’ya 500 bin ton ihracat yapılacak diye üretim kapasitelerini artıran firmalar, ellerinde kalan malları fiyat düşürerek iç piyasada ve Irak’a yapılan ihracatla erittiler. Şimdi gerçekten Rusya’ya 150 bin ton ihracat için imzalar atıldı. İhracat artışı ve piknik sezonu, tavuk eti talebini bir anda artıracağından üretim yetersizliği ortaya çıkabilir. Bu da tavuk fiyatlarının armasına yol açacaktır. Yetkililerimiz bu durumu görerek önlem almalıdırlar. Yoksa vatandaş kırmızı etten sonra tavuk etini de alamaz hale gelecektir.

TÜRKİYE’DE TAVUK ETİ TÜKETİMİ

Beyaz Et Sanayicileri ve Damızlıkçılar Birliği verilerine göre 2009 yılı Türkiye piliç üretimi 1 milyon 250 bin ton olarak gerçekleşti. Toplam hindi üretimi ise 35 bin ton. 2009 yılında 82 bin tonluk piliç ihracatı gerçekleşti. Türkiye’nin yıllık kişi başı piliç tüketimi ise 17 kilogram olarak açıklanıyor.

— Tavuk eti üretimi 1 milyon 250 bin ton

— Hindi eti üretimi 35 bin ton

— Kişi başı tavuk eti tüketimi 17 kg.

— Sadece İstanbul’da beyaz et pazarı 500 milyon dolar
 

Güncelleme Tarihi: 23 Mayıs 2010, 13:48
banner53
YORUM EKLE

banner39