Et ithalatında yeni ihale, 20 Mayıs'ta

EBK, Bakanlık tarafından iptal edilen et ithalatı ihalesi 20 Mayıs'ta yeniden yapacak.

Et ithalatında yeni ihale, 20 Mayıs'ta

Dünya Bülteni / Haber Merkezi 

Et ve Balık Kurumu (EBK), rekabet şartları oluşmadığı gerekçesiyle iptal edilen kasaplık canlı hayvan ithalatı ihalesini, 20 Mayıs'ta yeniden düzenleyecek. 

Tarım ve Köyişleri Bakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamaya göre, piyasa düzenleme çalışmalarını sürdüren EBK Genel Müdürlüğü, 20 Mayıs 2010 tarihinde gerçekleştirilecek ihale ile ilk etapta 8 bin ton canlı kasaplık sığır eti alacak. İhale; ABD (Teksas, Alabama ve Washington eyaletleri hariç), Brezilya (Parana bölgesi hariç), Uruguay, Arjantin (Corrientes ve Misiones bölgeleri hariç), İzlanda, Norveç, Estonya, Litvanya, Letonya ve Macaristan bölgelerindeki sığırların alımına açık olacak. 

Angus, Hereford, Simmenal, Charolais, Limousin ve Brown Swiss ırkından belirlenecek sığırların yaşlarının 14 ay ile 24 ay arasında olması, ağırlıklarının ise 450 kg ile 700 kg arasında bulunması şartı aranacak. Sağlık muayenesi ve kontrolden geçirilmeyen hiçbir hayvanın ithalat iç in kabul edilmeyeceği ihalede, sığırların antibiyotik ve hormonlardan ari olduğunu gösterir belgelerinin bulunması da istenecek. 

İhale ile İstanbul'a 2 bin ton, Ankara'ya 1500 ton, Sakarya'ya 2 bin 500 ton ve Adana'ya da 2 bin ton olmak üzere toplam 8 bin ton canlı kasaplık sığır alımı yapılacak. 

İhale şartnamesi, Tarım ve Köyişleri Bakanlığı ile Et ve Balık Kurumu Genel Müdürlüğü internet sitesinde yayımlandı.

Şartnamede, iptal edilen ihalelerden ilk ihalede 10 gün, ikinci ihalede ise 30 gün olan canlı kasaplık sığırların teslim süreleri ise 30 ile 50 gün olarak belirlendi. 

 

Güncelleme Tarihi: 09 Mayıs 2010, 08:27
banner53
YORUM EKLE

banner39