banner39

ETA ilk kez Fransız polisi öldürdü

İspanya'daki Bask bölgesi için savaşan ETA, tarihinde ilk kez Fransız polis öldürdü.

Arşiv 17.03.2010, 10:31 17.03.2010, 10:45
ETA ilk kez Fransız polisi öldürdü

 

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi 

İspanya'nın kuzeydoğusundaki Bask bölgesinin bağımsızlığı için mücadele eden ve AB terör örgütleri listesinde bulunan ETA, tarihinde ilk kez Fransız polis öldürdü. Olay, dün akşam Fransa'nın başkenti Paris'in Dammarie les Lys mahallesinde meydana geldi.

İspanyol basınının güvenlik kaynaklarından edindiği bilgiye göre, bir aracın çalındığı ihbarını alan Fransız polisi, hızla seyreden, içinde 3 erkek ve 1 kadının bulunduğu BMW marka aracı durdurmaya çalıştığı sırada, arkada bulunan ve içinde 2 kişinin olduğu araçtan ateş açıldı.

Silahlı çatışmada Jean Serge Nerin adlı, 4 çocuk babası bir Fransız polis hayatını kaybederken, olayla ilgili olarak Joseba Fernandez Aspurz adlı ETA üyesinin tutuklandığı, diğer 5 kişinin ise kaçmayı başardığı bildirildi.

Yetkililer, İspanya'da bankaların ATM'lerini ateşe vermek, sokakta şiddetten ve 2008 yılında polise saldırıdan dolayı Aspurz hakkında arama emri bulunduğunu açıkladı.

ETA'nın ilk kez Fransa'da bir Fransız polisi öldürmesiyle sonuçlanan olayla ilgili diğer 5 kişinin yakalanması için geniş çaplı arama yapıldığı belirtildi.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?