banner15

ETA Kalıcı Ateşkes İlan Etti

İspanya'da ayrılıkçı Bask örgüt ETA, 24 Mart gününden itibaren kalıcı ateşkes ilan etti. ETA, Bask ülkesindeki demokratik sürecin desteklenmesi için ateşkes kararının alındığını kaydetti. Madrid ise kararı memnuniyetle karşıladı.

ETA Kalıcı Ateşkes İlan Etti

Dünya Bülteni Haber Merkezi

İspanya’nın kuzeyinde Bask bölgesinin bağımsızlığı için mücadele eden ETA örgütü süresiz ve kalıcı ateşkes ilan ettiğini açıkladı. Örgüt, bölgede çatışmayı geride bırakarak demokratik süreç başlatma zamanının geldiğini duyurdu. Ateşkes ilanı, bir Bask televizyonu ve gazetesine gönderilen açıklamalarla duyuruldu.

İspanya’nın kuzeyinde Bask bölgesinin bağımsızlığı için yıllardır silahlı mücadele veren ETA örgütü, 24 Mart’tan itibaren kalıcı ateşkes kararı aldı. Bask bölgesi ve İspanya’daki basın kuruluşlarına gönderilen bildiriyle bu kararını duyuran ETA yetkilileri, aynı zamanda sözlü açıklamada da bulunarak ateşkes ilanının gerekçelerini anlattılar. 

ETA sözcüsü açıklamasında, “ETA, 24 Mart 2006 tarihinden itibaren kalıcı ateşkes yönünde karar aldığını ilan etti. Bununla amaçlanan, yeni bir çerçeve oluşturarak demokratik süreci harekete geçirmek, haklarımızın tanınması ve bir halk olarak ayakta durabilmek için… Bu sürecin sonunda Bask bölgesinin vatandaşları, gelecekleri hakkında kendileri karar verme hakkına sahip olmalıdır“ dedi.

İspanyol Hükümeti Memnun

Kararı temkinli bir iyimserlikle karşılayan İspanya hükümeti ise ana muhalefetteki Halk Partisi ve Bask özerk hükümeti ile ETA'nın ateşkes bildirisini incelemek üzere toplandı. ETA’nın kararına ilişkin görüşmeler devam ederken Madrid’den gelen ilk tepki ise olumlu oldu.

Kararı memnuniyetle karşıladığını kaydeden Madrid yönetimi, aynı zamanda dikkatli olunması yönünde de uyarıda bulundu. Açıklamasında “Bu tüm İspanyollar için iyi bir haber“ yorumunu yapan İspanya Başbakan Yardımcısı Maria Terasa Fernandez de la Vega, “Hükümet hiç olmadığı kadar ihtiyatlı olmalıdır“ şeklinde sözlerini sürdürdü.

Bask bölgesinden de ETA’nın attığı adıma destek geldi. Bask bölgesinde faaliyet gösteren Bask Vatanı (EA) adlı partinin sözcüsü Begona Lasagabaster, çok önemli bir kapının açıldığını söyledi. Lasagabaster, yasadışı Batasuna Partisi’nin de içinde bulunduğu Bask bölgesindeki tüm siyasi partilerin yer alacağı bir demokrasi ve diyalog masası oluşturulması gerektiğini savundu. 

Diyalog Sinyalleri 

Ancak İspanya’da Jose Luis Zapatero başbakanlığındaki Sosyalist hükümetin başa gelmesinden sonra ETA ile barış sürecine girileceğinin sinyalleri verilmişti. İspanya'da iki yıl önce yapılan genel seçimlerden sonra iktidara gelen Sosyalist İşçi Partisi, Bask bölgesinde barışın sağlanmasına yönelik ''siyasi diyalogu'' ön plana çıkarmıştı. Ancak Zapatero, müzakerelerin sadece ''ETA'nın tamamen silah bırakması halinde olabileceğini'' söylemişti. Ancak son dönemde düzenlenen bombalı saldırılar bu umutlara gölge düşürmüştü.

Geçtiğimiz günlerde ''ETA'nın sonunun başlangıcı yakın'' diyen Zapatero, Bask bölgesinde barışın sağlanması sürecinin ''uzun ve zor olacağını'' dile getirmişti. Zapatero’nun ise şimdi beklediği bu kararı duyduktan sonra heyecanlandığı görülüyor. Çünkü Zapatero’nun sözcüsü, Başbakan’ın son gelişmelerin ardından Brüksel’deki AB hükümet ve devlet başkanları zirvesine katılıp katılmayacağından emin olmadığını söyledi.

ETA'nın Amacı

İspanya’nın Bask bölgesinde “terör örgütü“ olarak kabul edilen ETA, 1968 yılından bu yana İspanya'nın doğusu ile Fransa'nın güneybatısında bağımsız bir Bask ülkesi kurmak için silahlı mücadele veriyor. Neden olduğu saldırılarda şimdiye kadar 850 kişinin ölümünden sorumlu tutulan ETA, son 3 yıldır ölüme neden olan saldırılar yerine, tehdit amaçlı maddi hasara yol açan saldırılar düzenledi. ETA bu zamana kadar 10 kez ateşkes ilan etti.

Bask bölgesinin bağımsızlığı için silahlı mücadele veren ETA örgütü, General Franco'nun diktatörlüğü döneminde bir direniş hareketi olarak kurulmuştu. Franco'nun 1975 yılında ölmesinin ardından tesis edilen demokrasi, Bask bölgesinde yaşayan yaklaşık iki milyon kişiye önemli derecede özerklik getirmişti.

İspanya'da Bask bölgesinin kendi parlamentosu, polis gücü, eğitim sistemi ve kendi vergilerini toplama hakkı var. Ancak ETA için hedef her zaman tam bağımsızlık oldu. Bağımsızlığa ulaşmak için kullandıkları araç da şiddetti.

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48