banner15

ETA lideri ateşkes sonrası serbest

İspanya'da, Bask bölgesinin bağımsızlığı için mücadele eden ETA'nın geçtiğimiz hafta aldığı sürekli ateşkes kararı yankı buldu. Örgütün cezaevindeki liderlerinden Arnaldo Otegi, kefaletle serbest bırakılacak.

ETA lideri ateşkes sonrası serbest

Savaya bakan hakim, Batasuna liderinin serbest kalabilmesi için 250 bin euro kefalet ödemesi gerektiğini ve kefalet ödeninceye kadar Otegi'nin Madrid'deki Soto de Real cezaevinde kalacağını açıkladı. Savcılık, terör örgütü ETA üyesi iki mahkumun ölümünü protesto etmek için 9 martta Bask ve Navarra bölgelerinde düzenlenen gösterilerde meydana gelen 108 şiddet olayının sorumlusu olmakla suçlanan Otegi'nin serbest kalabilmesi için kefalet talep etmişti.
 
Otegi, dün çıktığı mahkemede, ETA'nın 24 martta yürürlüğe giren kalıcı ateşkesinin ardından ''sorunları çözmek için gerçek bir fırsata sahibiz'' diye konuştu. Otegi'ye kefalet hakkı tanınmasının, hapiste bulunan Batasuna üyeleri Juan Maria Olano ve Juan Jose Petrikorena'yı da etkilediği, 200 biner euro ödemeleri halinde bu iki kişinin de serbest kalacağı bildirildi.
 
Batasuna: "Hapse girmesi kabul edilemez"
 
Mahkemeden bir gün önce açıklama yapan yasadışı Batasuna partisi ise, Otegi'nin hapse girme olasılığının 'kabul edilemez' olduğunu ileri sürerek, başlayacak barış sürecinin bundan olumsuz etkileneceğini açıklamıştı.
 
Mahkemenin kararına en büyük tepkiyi ana muhalefetteki Halk Partisi (PP) verdi. PP'nin adaletten sorumlu üyesi İgnacio Astarloa, ETA'nın ateşkesi sonrasında 'güven ortamının oluşturulmasında ve geleceğe yönelik çalışmalarda' savcılığın problem olduğunu iddia ederek, hükümetin de 'çok kötü bir başlangıç' yaptığını öne sürdü.
 
Şimdiye kadar ETA ile bağlantılı suçlardan dolayı üç kez hapse giren Otegi, en son geçtiğimiz yıl mayıs ayında 400 bin euro kefaletle serbest bırakılmıştı.
 
Otegi'nin üyesi olduğu Herri Batasuna Partisi, ETA ile bağlantılı olduğu gerekçesiyle yasadışı ilan edilmişti. Otegi, terör örgütü üyesi olmakla suçlanıyordu.
 
Ateşkes kararı
 
ETA'nın 24 marttan itibaren kalıcı ateşkes ilan ettiğine ilişkin video görüntüleri, Bask Özerk Yönetimi'ndeki Bask televizyonu EITB'nin yanı sıra Gara ve Berria adlı gazetelerin internet sitelerinde yayınlanmıştı. ETA, bu zamana kadar ilan ettiği ateşkeslerde ilk defa bir kadını kullanmıştı.
 
ETA'nın ateşkes ilanı sonrasında yapılan ilk açıklamalarda, Bask bölgesinin partilerinden EA'nın Meclis Sözcüsü Begona Lasagabaster, çok önemli bir kapının açıldığını söylemişti.
 
Lasagabaster yasadışı Batasuna partisinin de içinde bulunduğu Bask bölgesindeki tüm siyasi partilerin yer alacağı bir 'demokrasi ve diyalog yuvarlak masasının' hemen oluşturulması gerektiğini savunmuştu.
 
ETA'nın amacı
 
ETA, 1953 yılında bir grup üniversite öğrencisi tarafından Bilbao'da diktatör Franco'ya karşı kuruldu. Franco'nun katı rejimi, örgütün sokağa inmesini kolaylaştırdı. Franco, hareketi bastırmak için yasaklara başvurdukça, Bask bölgesinden yükselen öfke yönünü belirledi: Bağımsızlık.
 
Örgüt, 1965 yılında sosyalist bir Bask devleti için savaştığını ilan etti. Üç yıl sonra ilk kurbanını seçti: San Sebastian polis müdürü. Örgüt, özellikle karanlık bastığında Bask'ın tek hakimi oldu. Uyuşturucu kaçakçıları ve yankesiciler de örgütün hedefleri arasındaydı. Bombalı eylemler, cinayetler 800'den fazla cana mal oldu. Örgüt, 25'inci yılında siyasi kanadı 'Herri Batasuna'yı kurdu. ETA 1990'ların ortalarında gücünü yitirmeye başladı.

CNN

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48