banner15

ETA Örgütü Ateşkes İlan Etti

İspanya'nın kuzeyindeki Bask bölgesinin bağımsızlığı için mücadele eden terör örgütü ETA, 24 Mart'tan itibaren kalıcı ateşkes ilan ettiğini açıkladı. Örgüt, 30 yıldır İspanya'nın doğusu ile Fransa'nın güneybatısında bir Bask ülkesi kurmak için silahlı

ETA Örgütü Ateşkes İlan Etti

İspanya'nın ayrılıkçı örgütü ETA ateşkes ilan etti. Örgüt, 30 yıldır İspanya'nın doğusu ile Fransa'nın güneybatısında bir Bask ülkesi kurmak için silahlı mücadele veriyordu. İspanya'nın kuzeydoğusundaki Bask bölgesinin bağımsızlığı için mücadele eden terör örgütü ETA'nın ateşkesini bir kadın terörist açıkladı. ETA'nın 24 marttan itibaren kalıcı ateşkes ilan ettiğine ilişkin video görüntüleri, Bask Özerk Yönetimi'ndeki Bask televizyonu EITB'nin yanı sıra Gara ve Berria adlı gazetelerin internet sitelerinde yayınlandı. Siyah kıyafetli, yüzleri beyaz bandana ve kukuletalı 3 ETA üyesinin bulunduğu video görüntülerde, ortada oturan ve sesinden kadın olduğu anlaşılan bir kişi bildiriyi okudu. ETA'nın bu zamana kadar ilan ettiği ateşkeslerde, ilk defa bir kadını kullandığı belirtildi. ETA'nın ateşkes ilanı sonrasında yapılan ilk açıklamalarda, Bask bölgesinin partilerinden EA'nın Meclis Sözcüsü Begona Lasagabaster, çok önemli bir kapının açıldığını ifade ederek, yasadışı Batasuna partisinin de içinde bulunduğu Bask bölgesindeki tüm siyasi partilerin yer alacağı bir ''demokrasi ve diyalog yuvarlak masasının'' hemen oluşturulması gerektiğini savundu.

Bask bölgesinde yayın yapan Gara adlı gazeteye gönderilen ETA'nın bildirisinde, 24 Mart cuma günü gece yarısından itibaren kalıcı ateşkese gidileceği, bunun hedefinin ''Bask devletindeki demokratik süreci teşvik etmek'' olduğu belirtildi. ''Bask halkının haklarının tanınmasında yeni bir sürecin başlamasına yardımcı olmak'' istediğini savunan ETA, bu sürecin sonunda ''Bask vatandaşlarının gelecekleriyle ilgili karar ve söz hakkına sahip olması için tüm siyasi yılların garanti altına alınmış olacağını'' ileri sürdü. Terör örgütü, aldığı ateşkes kararının gerek İspanya, gerekse Fransa hükümetleri tarafından ''olumlu'' karşılanmasını umut ettiğini kaydetti.

Hükümetten ve ordudan destek

İspanya'da 14 Mart 2004'te yapılan genel seçimlerden sonra iktidara gelen Sosyalist İşçi Partisi, Bask bölgesinde barışın sağlanmasına yönelik ''siyasi diyaloğu'' ön plana çıkarmıştı. Ana muhalefetteki Halk Partisi (PP) tarafından ETA'ya bağlı kurumlarla müzakere yapmakla suçlanan Başbakan Jose Luis Rodriguez Zapatero bu iddiaları her seferinde reddedip, müzakerelerin sadece ''ETA'nın tamamen silah bırakması halinde olabileceğini'' söylemişti. Geçen günlerde ''ETA'nın sonunun başlangıcı çok yakın'' diyen Zapatero, Bask bölgesinde barışın sağlanması sürecinin ''uzun ve zor olacağını'' dile getirmişti. İspanya Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Maria Teresa Fernandez de la Vega, basına yaptığı kısa açıklamada, ''Tüm İspanyollar için iyi bir haber olduğuna inanıyorum. Hükümet, hiç olmadığı kadar ihtiyatlı olmalıdır'' dedi. Savunma Bakanı Jose Bono da demecinde, ''ETA'nın IRA'nın yaptığı gibi tamamen şiddeti bırakmasını umarım'' ifadesini kullandı.

İspanyol basınında yapılan yorumlarda, ETA'nın paskalya tatilinden önce (13 Nisan) ateşkes ilan edeceği iddiaları uzun zamandır yazılıyordu. 1968'den bu yana İspanya'da terör faaliyetlerinde bulunan ve 850 kişinin ölümünden sorumlu tutulan ETA, son 3 yıldır ölüme neden olan saldırılar yerine, tehdit içerikli maddi hasara yol açan saldırılar düzenledi. ETA bu zamana kadar 10 kez ateşkes ilan etti.

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48