banner15

ETA Silahları Bırakıyor

İspanyol hükümetinin şiddetin sona ererek diyalog yolunun açıklması için ETA ile yaptığı görüşmeler sonuca ulaştı. ETA her an ateşkes ilan edebilir. Sosyalist hükümet hazırlanan barış sürecinin devreye girmesi için ETA’nın ateşkesini bekliyor.

ETA Silahları Bırakıyor

İspanyol basını ETA’nın silahları bırakacağı yönünde aldığı kararı kısa bir süre içinde açıklayacağını iddia etti. İspanya Başbakanı José Luis Rodríguez Zapatero ise artık her an ETA tarafından açıklanması muhtemel bir ateşkes kararını beklediğini söyledi. ETA’nın ateşkes ilan etmesi durumunda 40 yıllık silahlı mücadele sona erip, barış süreci başlayacak. İspanya’da yayınlanan La Vanguardia, El Periódico de Catalunya ve El Pais gazeteleri ETA'nın her an ateşkes ilan edebileceğini ve bu konuda ETA ile İspanyol hükümeti arasında bir anlaşmaya varıldığını yazdı. Görüşmelerin başlaması için yapılan tartışmalarda büyük ilerleme kaydettiğine dikkat çeken gazetelerin haberlerini Bask yöneticileri de doğruluyor. Basklı yöntecilere göre de ateşkes ilanı çok yakın bir zamanda gerçekleşecek.

Görüşme planının ayrıntıları

2003’ten beri yasaklı olan Batasuna partisinin önerisinin İspanya hükümeti tarafından değerlendirildiğine işaret eden gazeteler, bu önerinin iki görüşme üzerine kurulduğunu belirtiyor. İlk görüşme, başkent Madrid’te İspanya hükümeti ile ETA yanyana gelecek. Buradaki görüşmenin gündeminde, şiddete son verilmesi, yaklaşık 700 Basklı siyasi tutuklunun durumu, ETA militanlarının sürece katılması ve silahların bırakılması yer alıyor. İspanya hükümeti bu tartışmaların en az iki yasama dönemine yayılacağını tahmin ediyor. İspanya'da meclis, Sosyalist hükümete ETA'yla barış görüşmelerine başlama 11 Mayıs 2005'te vermişti. Hükümetin önerisiyle hazırlanan barış görüşmeleri girişimine, ana muhalefetteki muhafazakar Halk Partisi dışında, mecliste grubu bulunan altı diğer parti de destek vermişti. Ancak o zaman görüşmeler başlamadan, örgütün silah bırakması şart koşulmuştu.

Kendi kaderini tayin hakkı

İkinci toplantıda ise başta bağımsızlık yanlıları olmak üzere tüm Basklı partileri biraraya getirecek. Bu toplantıda Bask ülkesinin politik-hukuki çerçevesi ele alınacak. İspanya hükümetinin bu görüşmede, Bask ülkesine kendi kaderini tayin etme hakkının da konuşulabileceğini belirtiliyor. Ya da bir referandum ile Bask'lıların kendi gelecekleri hakkında kararlarını vermesine sıcak bakacağı ifade ediliyor. Ayrıca sözkonusu bu projenin geniş bir katılım görmesi için, çok sayıda inisiyatif hazırlanırken, bunlar kamuoyuna sunulmaya hazır hale getirilecek. Bunlar arasında milletvekilleri, eski sosyalistler ve ulusalcılar tarafından hazırlanan bir barış çağrısı ile birçok sendika, sivil toplum örgütü, milliyetçi veya milliyetçi olmayanlar tarafından imzalanan barış sürecine destek metni bulunuyor. Ayrıca ETA'nın eylemlerinden zarar göre Bask şirketleri yöneticileri çalışmada yer alacak. Ancak tüm bunların gerçekleşmesi için öncelikli olarak İspanya'nın temal şartı olan ETA’nın silahları bırakması. Bu yüzden şimdi bütün gözler ETA'nın yapacağı açıklamaya kilitlendi.

Koşullar uygun

Zapatero, Mat 2004’te iktirara geldiğinde Bask ülkesinin sorununu öncelikli politikaları arasına aldı. Batasuna Partisi Kasım 2004’ten beri barış koşullarının hiç bir zaman olmadığı kadar uygun olduğunu belirterek, siyasi olarak sorunun çözümüne hazır olduğunu duyuruyor. Batasuna lider Arnaldo Otegi, ETA’nın 30 Mayıs 2003’ten beri ölümcül eylemde bulunmadığını hatırlatırken, barış zamanının çok geldiğine dikkat çekiyor. Zapatero, 10 Şubat’ta yaptığı açıklamada, şiddetin sona ermesinin başlangıcının yakın olduğunu söylemişti. Zapatero ayrıca, bu sürecin gerektiği gibi ‘’uzun, sert ve zorlu’’ olacağını sözlerine de ekledi.

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48