banner39

Etiyopya askerlerini ABD eğitmiş

Somali'deki İslamcılar'a karşı savaş açan Etiyopya askerlerinin, ABD ordusunca eğitildiği ortaya çıktı.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Etiyopya askerlerini ABD eğitmiş

İç çatışmalara sahne olan Somali’deki İslamcı gerillaların yükselişini bahane ederek komşusuna savaş ilan eden Etiyopya askerlerinin, ABD ordusu tarafından eğitildiği ortaya çıktı.

Hazirandan bu yana başkent Mogadişu olmak üzere ülkenin büyük bir kısmını elinde bulunduran Şeriat Mahkemeleri Birliği militanlarını geri çekilmek zorunda bırakan ve dün İslamcıların son kalesi Kismayo’ya ilerlemeye başlayan Etiyopya askerlerinin, 2003 yılında ABD’nin “Afrika Boynuzu Birleşik Özel Birliği” komandolarınca eğitildikleri öğrenildi.

Söz konusu birliğin üyelerinin, 2003 yılında ABD’nin Etiyopya’yı Afrika Boynuzu’ndaki “teröre karşı savaş müttefiki” olarak ilan etmesinin ardından Etiyopya ordusuna özel eğitim verdiği ifade edilirken, Amerikan askerlerinin eğitim programında özellikle “pusu kurma, asimetrik savaş taktikleri, lojistik destek konularına ağırlık verdikleri” ortaya çıktı.

ABD’nin, Afrika Boynuzu Birleşik Özel Birliği, ABD’nin Kenya ve Tanzanya’daki elçiliklerine El Kaide tarafından saldırı düzenlenmesinin ardından önem kazandı. Bölgede Amerikan politikaları açısından “istikrarsızlık unsuru” olabilecek İslamcı yükselişin önüne geçmek isteyen ABD, Somali’nin Hıristiyan çoğunluklu komşusu Etiyopya’yı müttefiki ilan etti. Bölgedeki askeri faaliyetlerle İslamcıların yükselişine engel olmayı amaçlayan ve müttefik ülkelerle askeri ilişkileri geliştirmeyi amaçlayan ABD, söz konusu askeri faaliyetler için Afrika Boynuzu Birleşik Özel Birliği’ni kullanıyor.

‘Pusular çok işimize yaradı’

Amerikan askerlerinin eğitim programına Hurso’daki “Etiyopya Eğitim Akademisi”nde katılan Etiyopyalı Çavuş Wonderfraw Niguse; “Onlar (Amerikan askerleri) ne yaptıklarını biliyorlardı. Bize öğrettikleri teknikler, gerillalara karşı savaşta çok işimize yaradı. Onlara bize öğrettikleri her şey için, özellikle pusu kurma çalışmaları için minnettarız. Bu pusular, bize üstünlük sağladı” diye konuştu.

Hurso’daki askeri kampta halen görev yapan Amerikalı Komando Bill Flippo ise “Duruma göre bu teknikler ciddi sonuçlar verebiliyor. Bu askerlerin, bizim tekniklerimizi kullanarak kabiliyetlerini artırdıklarını düşünüyorum” dedi. ABD’li Yüzbaşı Ben Daughters ise “Plan, bizim bazı özel Etiyopyalı askerleri eğitmemiz ve onların da diğerlerini eğitmesi” dedi.

Bu arada bölgedeki haber kaynakları, ABD askerlerinin, benzer eğitim programlarını, yine bölge ülkelerinden Cibuti ve Kenya’da askerlere de verildiği öğrenildi.

 

Kaynak: Evrensel


Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?