banner39

Etiyopya Başbakanı Türkiye'de

Türkiye'ye resmi ziyarette bulunan Etiyopya Başbakanı Meles Zenawi Başbakanlıkta resmi törenle karşılandı.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Etiyopya Başbakanı Türkiye'de

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye'ye resmi ziyarette bulunan Etiyopya Başbakanı Meles Zenawi'yi Başbakanlıkta resmi törenle karşıladı.

Zenawi ve Erdoğan, milli marşların dinlenmesinin ardından tören kıtasını selamladılar.

ETİYOPYA'YA HER TÜRLÜ DESTEĞİ VERECEĞİZ

Başbakan Erdoğan ile Etiyopya Başbakanı Meles Zenawi, baş başa ve heyetlerarası görüşmelerin ardından ortak basın toplantısı düzenlediler.

Başbakan Erdoğan, konuk başbakan ile verimli bir görüşme yaptıklarını söyledi. Etiyopya'ya 2005 yılında resmi bir ziyaret gerçekleştirdiğini ve bu ülkeyi ziyaret eden ilk Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı olduğunu hatırlatan Erdoğan, geçtiğimiz günlerde de Addis Ababa'da Afrika Birliği Zirvesi'ne katıldığını hatırlattı.

Zenawi ile yaptığı görüşmede, bölgesel ve ikili işbirliğinin geliştirilmesi, çeşitlendirilmesi ve daha ileriye götürülmesi için neler yapılabileceğini ele aldıklarını belirten Erdoğan, Türkiye ile Etiyopya arasındaki ticaret hacminin 150 milyon dolardan süratle 500 milyon dolara çıkarılması konusunda her iki ülkenin de ortak hedefi paylaştığını ifade etti. Erdoğan, şunları kaydetti:

''Aramızdaki bu karşılıklı ziyaretlerin bundan sonraki süreçte de aynı şekilde devam etmesi konusunda mutabık kaldık.

İki ülke arasında çifte vergilendirmenin önlenmesi konusunda da atılmış bir adım var. Bizde komisyondan geçti. Şimdi Genel Kurulda. Genel Kurulda da onaylanarak Çifte Vergilendirmenin Önlenmesi Anlaşması çıkacaktır. Bu da aramızdaki ekonomik süreci daha da hızlandıracaktır.

Sayın Başbakan'a ülkemizin ekonomik alandaki performansıyla birlikte işbirliğimizin çeşitlendirilmesi noktasında bilgiler verdim. Burada TOBB ve DEİK ile yapılacak toplantının özellikle bu noktada çok çok verimli geçmesi beklentisindeyim, temennisindeyim.

Tabii bu arada bizler önemli bir adımı şöyle attık. Bildiğiniz gibi TİKA'nın ilk ofisini Afrika'da Addis Ababa'da açtık. Etiyopya'yı ziyaretimde bu ofisin açılışını gerçekleştirdik. O günden bugüne özellikle su kuyusu açmada, bölgeleri suya kavuşturmada, TİKA 20 kadar kuyu açtı.

Eğitim alanında bazı faaliyetleri orada gerçekleştirmiş vaziyette. Bundan sonraki süreçte eğitim, sağlık, meslek edindirme kursları gibi çalışmaları TİKA ile Etiyopya'da daha geniş alanda yapmayı planlıyoruz. Her türlü desteği bu noktada kendilerine vereceğiz. Ve Türk Eximbank'la da özellikle başta Etiyopya olmak üzere Afrika'nın çeşitli ülkelerinde, oradaki müteahhit firmalarımıza gerekli desteği sağlıyoruz, sağlamaya da devam edeceğiz.

Tabii şu ana kadar bizim Afrika'da 9 büyükelçiliğimiz var. Ben Afrika Birliği Zirvesi'nde şunu gördüm ve bu tespiti de yaptım. Konuyla ilgili olarak da Dışişlerindeki arkadaşlarıma gerekli talimatları verdim. Süratle bizim Afrika'nın çeşitli ülkelerinde tamamını hedefleyerek, Türkiye gibi bir ülkeye yakışan oralarda büyükelçilik kuruluşlarını gerçekleştirmek, tamamlamaktır. Bunun için mutabık kaldığımız ülkelerle süratle büyükelçiliklerimizi kurmak suretiyle Afrika'da Türkiye münasebetlerini diplomatik noktada çok daha güçlü konuma taşıyacaktır.''

AFRİKA ÜLKELERİNİN TÜRKİYE'DE BÜYÜKELÇİLİK AÇMASI

Başbakan Erdoğan, aynı şekilde Afrika ülkelerinin de Türkiye'de büyükelçiliklerini kurmasının Türkiye için ayrı bir memnuniyet ve mutluluk sebebi olacağını söyledi.

Etiyopya'ya 2005 yılında yaptığı ziyarette bunu konuştuklarını kaydeden Erdoğan, ''Sağ olsun değerli meslektaşım hemen 2006 yılında Türkiye'de Etiyopya Büyükelçiliğini kurmak suretiyle ve değerli büyükelçiyi de buraya atamak suretiyle önemli bir adımı gerçekleştirmiş oldular. Bundan dolayı da kendilerine teşekkür ediyorum'' dedi.

banner53
Yorumlar (0)
19
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?