banner39

Etiyopya Somali'de 'Guantanamo' kurdu

İslami Mahkemeler Birliği Başkanı Şeyh Şerif Ahmed, Etiyopya'nın Somali'de Guantanamo benzeri kamplar kurduğunu söyledi.

Arşiv 20.04.2007, 02:20 20.04.2007, 12:39
Etiyopya Somali'de 'Guantanamo' kurdu

 

Dünya Bülteni Haber Merkezi

 

Somali'nin başkenti Mogadişu'da direnişçilerle Etiyopya askerleri arasındaki çatışmalar bütün hızıyla devam ediyor. Dünkü çatışmalarda 10 kişi hayatını kaybetti ve 15 kişi de yaralandı.

 

Görgü tanıklarının ifadelerine göre, Mogadişu'nun 20 kilometre dışında Etiyopya askerilerini taşıyan bir araca saldırı düzenlendi. Patlamanın ardından araçtan dumanlar yükseldiği ve araçta bulunan askerlerin akibetinin ise bilinmediği bildirildi.

 

Öte yandan Çarşamba günü Eritre'nin başkenti Asmara'da bir araya gelerek Etiyopya askerlerini Somali'den kovmak üzere ortak bir cephe oluşturduklarını açıklayan İslami Mahkemeler Birliği Başkanı Şeyh Şerif Ahmed, Somali Parlamentosu eski Başkanı Şerif Hasen Şeyh ve Başbakan Yardımcısı Hüseyin Aidid, geçici Somali hükümetinin Etiyopya'nın oyuncağı haline geldiğini belirtti.

 

Etiyopya'nın Somali'de Guantanamo benzeri esir kampları kurduğunu dile getiren İslami Mahkemeler Başkanı Şeyh Şerif Ahmed, 29 Mart ve 1 Nisan arasında Etiyopya Ordusu'nun gerçekleştirdiği hava saldırısında 1680 Somalili'nin hayatını kaybettiğini açıkladı.

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?