banner15

Etiyopya vahşeti Somali'de sınır tanımıyor

İslamcı güçlere karşı Somali'ye çağrılan Etiyopya askerlerinin sivillere vahşeti kontrolden çıktı; korkunç katliamlar, tecavüzler ve işkenceler sıradan olaylar haline geldi.

Etiyopya vahşeti Somali'de sınır tanımıyor


Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Uluslararası Af Örgütü Amnest International (AI) Etiyopya askerlerinin Somali'de işlemeye devam ettiği vahşetlere dikkat çekerek askerlerin her geçen gün daha fazla Somalili sivili boyunlarını keserek öldürdüğünü bildirdi.

AI; Somali'deki bütün tarafların Etiyopya askerlerinin sivilleri yönelik vahşetinden şikayetçi olduğunu belirterek Etiyopya askerlerinin sivillere karşı gün geçtikçe daha da vahşileştiğine işaret etti.

Af örgütü Afrika Programı direktör yardımcısı Michelle Kagari yaptığı açıklamada, "Somali'de insanlar öldürülüyor, tecavüze uğruyor, işkence görüyor. Yağma çok yaygın ve bütün semtler tahrip edildi" dedi.

Af Örgütü'nün son raporunda, Etiyopya askerlerinin ihlalleri ile ilgili bölümde, Somali'de halkla yapılan mülakatlara da yer verildi.

Mogadişu'nun Holwadag semtinde 15 yaşındaki kız Barni, okuldan döndüğünde babasını, boğazı kesilmiş olarak bulduğunu daha sonra Etiyopya askerlerinin bir operasyonla ailesinin geri kalanlarını da öldürdüğünü kaydetti.
Yine Mogadişu'nun Wardhigley semtinde 63 yaşındaki Ceeblaa, Etiyopya askerlerinin kendi semtlerinden 3 kişiyi tutukladığını gördüğünü belirterek "Bir sonraki sabah, bu 3 kişinin cesetlerini caddede gördüm. Biri elektrik kablosu ile boğulmuştu. İkincisinin boğazı kesilmişti. Üçüncüsü ise kol bileklerinden ayak bileklerine zincirle bağlanmış ve cinsel organları ezilmişti" şeklinde konuştu.

İnsan hakları grupları, en son Etiyopya askerlerinin 19 Nisan'da Mogadişu'da bir camide, dokuzunun boğazını keserek en az 21 kişiyi öldürdüğünü bildirdi.
Uluslararası Af Örgütü Somali halkının insan haklarının korunmasında resmi hükümet olarak tanınan Somali Geçici Federal Hükümeti'nin birinci derecede sorumlu olduğunu ancak geçici hükümete başlıca desteği sağlayan Etiyopya ordusunun da sorumluluk taşıdığını bildirdi.

Kagari, "Bütün taraflar sivillere yönelik saldırıları hemen durdurmalı. Uluslararası toplum da, Somali geçici hükümeti ve Etiyopya ordusunun sivillere yönelik artan vahşetinin durdurulması için sorumluluğunu üzerine almalı ve baskı yapmalıdır" ifadesini kullandı.

 

Güncelleme Tarihi: 07 Mayıs 2008, 13:20
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35