Etiyopya'da 3 milyon insan tuvaletten mahrum

Etiyopya'da milyonlarca insan tuvalet ihtiyacını karşılayacak mahal bulamıyor.

Etiyopya'da 3 milyon insan tuvaletten mahrum

Serhat Orakçı-Dünya Bülteni / Hartum

Etiyopya’nın başkenti Addis Ababa Afrika kıtasının önemli merkezlerinden biri. Nüfus yoğunluğunun yüksek olduğu şehir bugünlerde ilginç bir tartışmaya konu oluyor.

Ethiopian Review’in hükümet yetkililerinden aktardığı habere göre başkentte yaşayan 3 milyon insan tuvaletsiz yaşıyor. Şehir nüfusunun %25’ine yakını tuvaletleri olmadığı için ihtiyaçlarını gidermek için yolları ve nehir yataklarını kullanıyor. Yerel yönetim kırsal bölgelerin başkentten daha temiz olduğunu açıklarken daha sağlıklı bir yaşam için şehri temiz tutmak istediklerini belirtiyor.

Habere göre, Su Kaynakları Bakanlığı Halklar İlişkiler Müdürü Bizuneh Tolcha ülke nüfusunun %66’sının temiz su kullanma imkanı bulunuyorken ancak %56’sı tuvalet imkanına sahip olduğunu belirtiyor. Konuyla ilgili Unicef’in 2008’de yaptığı bir açıklamada ülkede 35 milyon insanın (ülke nüfusunun neredeyse yarısı) tuvaletten mahrum yaşadığı belirtiliyordu.

Doğu Afrika ülkelerinde özellikle çocukların kirli su yüzünden hastalandığı ve ölümlerin yaşandığı bilinmekte. Temiz su kaynaklarının kullanımı ve hijyen seviyesinin düşüklüğü bir çok hastalığı da beraberinde getirmekte. Sık sık islah salgınlarının yaşandığı ülkelerde çocuk ölümleri dünya ortalamasının çok üstünde seyretmekte.

 

Güncelleme Tarihi: 27 Mayıs 2010, 12:14
banner53
YORUM EKLE

banner39