Etiyopya'da 5 günde 5 bin hastayı muayene etti

Türkiye'den giden gönüllü doktorlar, Etiyopya'da 5 günde 5 bin hastayı muayene etti.

Arşiv 11.03.2010, 20:52 11.03.2010, 20:52
Etiyopya'da 5 günde 5 bin hastayı muayene etti


Dünya Bülteni / Haber Merkezi

 
Karadeniz Sağlık Mensupları Derneği (KARSAMED) üyesi gönüllü doktorlar, Etiyopya'da 5 günde 5 bin hastayı muayene etti, 50 ameliyat gerçekleştirdi.

KARSAMED ve Türkiye İşbirliği ve Kalkınma İdaresi (TİKA) organizasyonuyla 26 Şubat-7 Mart tarihleri arasında Etiyopya'nın Adwa şehrine giden 21 kişilik sağlık ekibi, kentin tek hastanesinde 5 gün süreyle insanlara sağlık hizmeti sundu. Çocuk, göz, nöroloji, dâhiliye, cildiye ve üroloji polikliniklerinde 5 bin kişiyi sağlık taramasından geçiren doktorlar, sünnet, lipom, esteki, akciğer delinmesi, doğum, kafa travması, prostat, göz ve hidrosel gibi 50 başarılı ameliyat da gerçekleştirdi.

KARSAMED Başkanı Uzman Dr. Alaattin Çebi, Etiyopya'da halkın yoğun ilgisiyle karşılaştıklarını belirtti. Türk hekimlerinin sağlık hizmeti sunduğunun duyulmasıyla kentin tek hastanesinin önünde izdiham oluştuğunu anlatan Çebi, kısa sürede daha fazla insana hizmet verebilmek için yoğun bir şekilde çalıştıklarını anlattı.

Adwa'nın çok fakir bir şehir olduğunu kaydeden Çebi, halkın çoğunluğunu 50 kuruş değerindeki muayene ücretini dahi bulamadığına dikkat çekti. Adwa'da bir tek sağlık kuruluşu olduğunu dile getiren Çebi, onun da çok yetersiz imkânlarla hizmet vermeye çalıştığını ifade etti. Ameliyatta kullanılacak tüm malzemeler hastadan istendiğine değinen Çebi, hastanın gerekli malzemeyi temin edememesi durumunda ameliyat edilmediğinin altını çizdi.

Orada kaldıkları süreçte çok dramatik tablolarla karşı karşıya kaldıklarını belirten Çebi, "Hastanenin bir odasında üzeri battaniye ile örtülmüş bir çocuk vardı. Deve tarafından ısırılan çocuğu babası hastaneye getirilmiş, ancak 3 gündür hiç bir müdahale yapılmamış. Arkadaşlarımız hemen çocuğa müdahale ettiler. Yapılan muayenede ciğerinin delindiği tespit edildi ve hemen ameliyat edildi. Eğer arkadaşlarımız çocuğu fark etmemiş olsak ölüp gidecekti." ifadelerini kullandı.

Çebi, Türkiye'den götürdükleri 1 ton ilaç ve tıbbi malzemeyi de hastalara ücretsiz dağıttıklarını dile getirdi.

Yanlarında götürdükleri 800 adet tişörtü kentin en fakir okullarından birinde çocuklara hediye ettiklerini ifade eden Çebi, o ziyarette de çok duygusal anların yaşandığını kaydetti.

Tişört alan 7 yaşındaki bir kız çocuğunun doktorların ellerini sarılıp öpmeye çalıştığını anlatan Çebi, öğrencinin elindeki çuvaldan yapılma torbaya baktıklarında da 1 kırık kalem, 3 yırtık defter ve yiyecek olarak konulmuş azıcık bir bitki olduğuna şahit olduklarını belitti.

 
 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?