Etiyopya'da seçim öncesi tansiyon gergin

Afrika'nın önemli ülkelerinden Etiyopya seçime girmeye hazırlanırken ülkede gerginlik giderek tırmanıyor.

Etiyopya'da seçim öncesi tansiyon gergin


Serhat Orakçı-Dünya Bülteni / Hartum

Etiyopya'da beş yılda bir tekraralanan genel seçimlerin 23 Mayısta yapılması beklenirken muhalefet ile iktidar arasında tansiyon gergin. Başta Amerika ve Fransa olmak üzere ülkedeki elçilikler vatandaşlarını seçim öncesi ve sonrası olabilecek çatışmalar için güvenlik uyarısında bulunuyor. Son yapılan 2005 seçimlerinden beri Etiyopya Halkı Demokratik Devrim Cephesi (EPRDF) tarafından yönetilen ülkede muhalefet ile iktidarın arası gergin.

Geçtiğimiz günlerde muhalefetteki Arena-Tigray grubuna mensup iki adayın bıçaklanarak öldürülmesi muhalefet ile iktidarı karşı karşıya getirmişti. Arena-Tigray başkanı Gebru Asrat yaşananları seçim değil de savaş olarak yorumlarken 23 Mayısta seçime girip girmeyecekleri konusunda kararsız olduklarını belirtiyor. Muhalefet partileri mevcut Etiyopya hükümetinin ülkenin kuzeyindeki Tigray bölgesinde gerilimi kasten ateşlediği görüşünde.

80 milyon nüfuslu ülkede 29 milyonun oy kullanacağı seçime Avrupa Birliği gözlemci göndereceğini duyururken Amerika şimdilik gözlemci gönderip göndermeyeceğini açıklamadı.

 

Güncelleme Tarihi: 17 Mayıs 2010, 10:05
banner53
YORUM EKLE

banner39