banner39

Etiyopya'da tansiyon hala yüksek

Geçtiğimiz günlerde Etiyopya'da gerçekleşen ulusal seçimde iktidar el değiştirmezken muhalefet şeçimin tekrarlanmasını istiyor.

Arşiv 27.05.2010, 17:10 28.05.2010, 07:14
Etiyopya'da tansiyon hala yüksek

 

Serhat Orakçı-Dünya Bülteni / Hartum

Etiyopya Parlementosu'nda 327 sandalye kazanan Etiyopya Halkı Demokratik Devrim Cephesi(EPRDF) seçim zaferini kutlarken muhalefet partileri seçim sonuçlarına itiraz ederek seçimin tekrarlanmasını istiyor. Muhalefetteki sekiz partinin oluşturduğu koalisyon diğer adıyla MEDREK adına konuşan Beyene Petros 23 Mayısta gerçekleşen seçimin EPRDF tarafından ortaya konulan bir drama olduğunu söyledi.

Seçim sonrası başkent Addis Ababa’da iki ayaklanma başgösterirken polisle isyancılar arasında çıkan çatışmada 193 gösterici hayatını kaybederken 7 polis memurunun da öldüğü öğrenildi. İktidardaki Meles Zenawi’ye muhalif olarak değerlendirilen 27 milyon nüfuslu Oroma bölgesinde ise EPRDF’nin 178 milletvekili çıkarttığı öğrenildi. Oroma’daki siyasetçiler ise Etiyopya’daki en büyük etnik grup olan Oroma halkına iktidarın seçimden önce baskı uyguladığı iddiasında.

Avrupa Birliği seçim gözlemcileri iktidarın seçim sürecinde devletin kaynaklarını kullandığını ve muhalefeti dezavantajlı duruma getirdiğini bildirirken bunun seçim sonucunu geçersiz kılmayacağı görüşünde. Amerika da Etiyopya’daki seçim sonucunu ve ülkedeki tansiyonu yakından takip ediyor.

 

banner53
Yorumlar (0)
24
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?