banner39

Etiyopya'ya destek sözü

TİKA aracılığıyla Etiyopya'ya, eğitim, sağlık, meslek edindirme kursları gibi çalışmaları alanlarında yardım edilecek.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Etiyopya'ya destek sözü

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ''Bundan sonraki süreçte eğitim, sağlık, meslek edindirme kursları gibi çalışmaları TİKA ( Türk İşbirliği ve Kalkınma İdaresi) ile Etiyopya'da daha geniş alanda yapmayı planlıyoruz. Her türlü desteği bu noktada kendilerine vereceğiz'' dedi.


Başbakan Erdoğan ile Etiyopya Başbakanı Meles Zenawi, baş başa ve heyetlerarası görüşmelerin ardından ortak basın toplantısı düzenlediler.

Erdoğan, Zenawi ile yaptığı görüşmede, bölgesel ve ikili işbirliğinin geliştirilmesi, çeşitlendirilmesi ve daha ileriye götürülmesi için neler yapılabileceğini ele aldıklarını belirterek, Türkiye ile Etiyopya arasındaki ticaret hacminin 150 milyon dolardan süratle 500 milyon dolara çıkarılması konusunda her iki ülkenin de ortak hedefi paylaştığını ifade etti.
 
Erdoğan, şunları kaydetti:
''Aramızdaki bu karşılıklı ziyaretlerin bundan sonraki süreçte de aynı şekilde devam etmesi konusunda mutabık kaldık.

İki ülke arasında çifte vergilendirmenin önlenmesi konusunda da atılmış bir adım var. Bizde komisyondan geçti. Şimdi Genel Kurulda. Genel Kurulda da onaylanarak Çifte Vergilendirmenin Önlenmesi Anlaşması çıkacaktır. Bu da aramızdaki ekonomik süreci daha da hızlandıracaktır.

Sayın Başbakan'a ülkemizin ekonomik alandaki performansıyla birlikte işbirliğimizin çeşitlendirilmesi noktasında bilgiler verdim. Burada TOBB ve DEİK ile yapılacak toplantının özellikle bu noktada çok çok verimli geçmesi beklentisindeyim, temennisindeyim.Eğitim alanında bazı faaliyetleri orada gerçekleştirmiş vaziyette. Bundan sonraki süreçte eğitim, sağlık, meslek edindirme kursları gibi çalışmaları TİKA ile Etiyopya'da daha geniş alanda yapmayı planlıyoruz. Her türlü desteği bu noktada kendilerine vereceğiz. Ve Türk Eximbank'la da özellikle başta Etiyopya olmak üzere Afrika'nın çeşitli ülkelerinde, oradaki müteahhit firmalarımıza gerekli desteği sağlıyoruz, sağlamaya da devam edeceğiz.''

banner53
Yorumlar (0)
18
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?