banner15

Etlere otomatik 'helal' testi

Malezyalı bilim adamları, gıdalarda kullanılan etlerin helal kesim olup olmadığını ve domuz eti içerip içermediğini test eden bir teknik icat etti.

Etlere otomatik 'helal' testi

Dünya Bülteni Haber Merkezi

 

Malezya Uluslararası İslam Üniversitesi, gıdalarda kullanılan etlerin helal kesim olup olmadığını ve domuz eti içerip içermediğini test eden bir teknik icat etti.

 

Bilim adamı Abdulazim Faruk Cad başkanlığındaki araştırma ekibinin gıdalarda domuz eti hücresi bulunup bulunmadığını ortaya çıkaran bir teknik geliştirdikleri bildirildi.

 

Abdülazim Faruk, Malezya Haber Ajansı’na verdiği demeçte, yeni icadın şirketlerin işini kolaylaştıracağını ve gıdalarda kullanılan etlerin türünün kolaylıkla tespit edilmesini sağlayacağını söyledi.

 

Yeni tekniğin DNA testine dayanan eski sisteme göre daha kolay ve daha ucuz olduğunu açıklayan Abdülaziz Faruk, yeni teknikle etin helal kesim olup olmadığının da kısa sürede tespit edildiğini ifade etti.

 

İslami usüllere göre kesilen hayvanlardaki kanın büyük çoğunluğunun dışarı aktığını söyleyen Abdülaziz Faurk, bunun hayvandan insana geçebilecek bir çok hastalığı önlediğini belirtti.

 

Malezyalı bilim adamlarının geliştirdiği yeni icat, Aralık ayında Seul’de düzenlenen Uluslararası İcatlar Fuarı’nda altın ödüle layık görüldü.

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48